بررسی نحوه انجام گرافی انحراف زانو

بررسی نحوه انجام گرافی انحراف زانو | سونوگرافی پستان اصفهان

نحوه انجام گرافی انحراف زانو چگونه است؟

نوشته امروز سایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان که برای شما عزیزان تهیه شده است. به بررسی نحوه انجام گرافی انحراف زانو می پردازیم. انحراف زانو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. از شایع‌ترین نوع انحراف و کجی زانو، می‌توان به پرانتزی بودن پاها و یا زانوی ضربدری اشاره کرد.کجی زانو یا پای کمانی اصطلاحاتی است که برای توصیف راه رفتن یا طرز ایستادن فرد استفاده می‌شود. فردی که انحراف زانو دارد، مبتلا به عارضه‌ی پزشکی به نام پای پرانتزی (بد شکلی والگوس)، برگشت استخوان تیبیا به سمت خارج در استخوان ران است.

پای پرانتزی یک عارضه پزشکی را توصیف می‌کند که در آن بدشکلی والگوس، چرخش درونی استخوان درشت نی منجر به این می‌شود که ساق پا خمیده به نظر برسد. هر دو عارضه می‌توانند منجر به ناهمترازی مفصل ران یا زانو شوند که به طور بالقوه منجر به آسیب و درد زانو می‌شوند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو

بهترین وسیله برای سنجش انحراف زانو، گرفتن اشعه ایکس می باشد که با گرفتن عکس و اشعه X-RAY اقدام به اخذ هرگونه ناهنجاری و اختلال از استخوان بیمار در قسمت پاها می گردد. رادیوگرافی از مهمترین وسایل تشخیصی در بیماری های زانو است. رادیوگرافی زانو را معمولاً از دو نما تهیه میکنند. یک نما رخ یا قدامی خلفی Anteroposterior یا به اختصار AP است که در آن اشعه ایکس از جلو به مفصل تابانده شده و کاست رادیولوژی در پشت زانو قرار میگیرد و نمای دیگر نمای نیمرخ یا لترال Lateral یا به اختصارLat است که در آن اشعه ایکس از کنار به زانو تابانده شده و کاست رادیولوژی در طرف مقابل مفصل قرار میگیرد. با بررسی و تحلیل آن توسط پزشک متخصص می‌توان به نوع و میزان اختلال اندام تحتانی در افراد پی برد.

نحوه انجام گرافی انحراف زانو

نحوه رادیولوژی برای تشخیص انحرافات زانو به این صورت است که در ابتدا متخصص از شما می خواهد به جهت های مختلفی بنشینید، دراز بکشید و یا بایستید. سپس با استفاده از دستگاه مجهز به اشعه ایکس تصاویر مختلفی از جهات مختلف زانو تهیه می نماید. در صورتی که دچار انحرافات زانو باشید، در طول انجام این حرکت ها احساس درد می کنید. دراین صورت از یک بالشتک در زیر زانوی شما استفاده می شود تا درد و ناراحتی کمتری را احساس نمایید.

بررسی نحوه انجام گرافی انحراف زانو | سونوگرافی پستان اصفهان

در طول عکسبرداری باید از لباس مخصوص استفاده نمایید و سایر قسمت های بدن خود را با استفاده از آن بپوشانید تا اشعه ایکس به سایر نقاط بدنتان برخورد نکند. همچنین در صورتی که حین عکس برداری زانوی خود را حرکت دهید، ممکن است از وضوح تصویر کاسته شود و مجبور به عکسبرداری مجدد شوید، بنابراین حتماً هنگام عکسبرداری چند دقیقه زانوی خود را ثابت نگه دارید تا نیازی به عکس گرفتن مجدد پیدا نکنید.

علت انحراف زانو چیست؟

  • پاره شدن رباط ها
  • آرتروز (استئوآرتریت)
  • بیماری پاژه
  • عدم هماهنگی در صفحه رشد کودکان
  • عدم جوش خوردگی درست و اصولی
  • داشتن آرتروز
  • وارد آمدن ضربات به صفحه رشد
  • داشتن بیماری راشیتیسم و استئومالاسی
  • عدم جوش خوردن استخوان ران ها که در اثر شکستگی

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان

علائم انحراف زانو

بارزترین علامت انحراف زانو، پرانتزی بودن پاها است. بزرگسالان ممکن است از سمت داخلی زانو احساس درد کنند. کودکان خردسال مبتلا به انحراف زانو ممکن است علائمی نداشته باشند. در صورت عدم درمان، به مرور زمان، انحراف زانو می‌تواند باعث درد مفاصل شود، به خصوص هنگام راه رفتن. همچنین باعث ساییدگی و پارگی غیرمعمول غضروف‌های زانوی شما می‌شود که منجر به آرتروز می‌شود.

 


مطالب پیشنهادی:

آمادگی های قبل رادیولوژی باریوم سوالو چیست؟

علل نیاز به انجام بیوپسی کبد چیست؟

روشهای نمونه برداری از کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.