بیماری های رایج در رشد پستان

بیماری های رایج در رشد پستان | بیوپسی سینه اصفهان

بررسی بیماری های رایج در رشد پستان

رشد و نمو پستان بخش مهمی از تولید مثل هر فرد است و در مراحل خاصی در طول زندگی اتفاق می افتد. به طوری که ابتدا قبل از تولد، دوباره در دوران بلوغ و بعد در طول سال های باروری خانم ها. همچنین تغییراتی در سینه ها در طول سیکل قاعدگی و زمانی که زن به یائسگی می رسد اتفاق می افتد. تغییرات اندازه پستان معمولا خطرناک نیست، اما می تواند باعث بروز مشکلات فیزیکی و ظاهری شود. در ادامه این مطلب سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان بیماری های رایج در رشد پستان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوامل موثر در رشد پستان

  • نوسانات هورمونی (مانند دوران بلوغ یا بارداری)
  • مصرف داروهایی مانند پنی‌سیلامین یا بوسیلامین
  • موقعیت های خود ایمنی مانند لوپوس یا آرتریت
  • چاقی شدید و بیش از حد
  • شرایط ژنتیک

مشکلات رایج رشد پستان

مشکلات رایج رشد پستان ممکن است در مراحل شکل گیری پستان ها در طول زندگی یک فرد اتفاق بیافتد که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

دوران بلوغ:

هنگامی که دختر به سنین نوجوانی می رسد، با اولین علائم ناشی از رشد سینه رو به رو می شود. به صورتی که تخمدان ها شروع به تولید و ترشح استروژن می کنند، چربی در بافت همبند جمع می شود و باعث بزرگ شدن سینه ها و سیستم کانال می شود که این اتفاق ممکن است سینه های شما را حساس تر یا دردناک تر کند. اغلب این تغییرات پستان همزمان با ظاهر شدن موهای ناحیه تناسلی و موهای زیر بغل اتفاق می‌ افتد.

پس از شروع تخمک گذاری و قاعدگی، بلوغ سینه ها با تشکیل غدد ترشحی در انتهای مجاری شیر آغاز می شود. سینه ها و سیستم مجرای با رشد بسیاری از غدد و لوبول ها به رشد و بلوغ ادامه می دهند. سرعت رشد سینه ها برای هر زن جوان متفاوت است.

سیکل قاعدگی:

هر ماه، زنان با تغییراتی در هورمون هایی که چرخه طبیعی قاعدگی را تشکیل می دهند، مواجه می شوند. هورمون استروژن در نیمه اول چرخه قاعدگی توسط تخمدان ها تولید شده که باعث تحریک رشد مجاری شیر در سینه ها می شود.

افزایش سطح هورمون استروژن در نیمه اول چرخه منجر به تخمک گذاری و در نیمه دوم هورمون پروژسترون باعث کنترل چرخه و تحریک غدد شیر می شود. اعتقاد بر این است که این هورمون ها مسئول تغییرات چرخه ای هستند که بسیاری از زنان، درست قبل از قاعدگی در سینه های خود احساس درد و تورم می کنند.

دوران بارداری:

بسیاری معتقد اند تا زمانی که یک زن زایمان نکند و شیر تولید نکند، سینه ها به طور کامل بالغ نمی شوند. تغییرات سینه یکی از اولین علائم بارداری است. این نتیجه هورمون پروژسترون است. علاوه بر این، نواحی تیره پوست اطراف نوک سینه ها (آرئول ها) شروع به متورم شدن می کنند. بیشتر زنان باردار در کناره‌ های سینه‌ ها احساس درد و سوزن سوزن شدن دارند. این به دلیل رشد سیستم مجرای شیر و تشکیل تعداد زیادی لوبول است.

دوران یائسگی:

زمانی که یک زن به اواخر ۴۰ سالگی و اوایل ۵۰ سالگی خود می رسد، یائسگی شروع شده یا به خوبی در حال انجام است. در این زمان، سطح استروژن و پروژسترون شروع به تغییر می کند. سطح استروژن به طور چشمگیری کاهش می یابد که منجر به علائمی مانند:

  • کم آب شدن بافت همبند سینه
  • از دست دادن حالت ارتجاعی
  • کاهش سایز سینه
  • افتادگی سینه ها
  • بیماری های مربوط به رشد پستان

بررسی 10 دلیل درد سینه | بیوپسی سینه اصفهان

علل رشد ناگهانی پستان

چاقی:

افزایش سایز سینه چیزی است که بسیاری از زنان تجربه می کنند. اولین و مهم ترین دلیل افزایش سایز سینه، افزایش وزن است؛ زیرا سینه ها از سلول های چربی تشکیل شده اند. بافت سینه حاوی گلبول ها و مجاری چربی هستند در نتیجه بیشتر مستعد تغییر ساختاری در افزایش وزن هستند. زمانی که محتوای چربی افزایش می یابد، اندازه سینه ها به طور همزمان افزایش می یابد. از این رو چاقی یا افزایش وزن می تواند منجر به بزرگ شدن سینه ها شود.

آمیزش جنسی:

رابطه جنسی و پیش نوازی نوعی لذت فیزیکی است که در آن هیجان انگیزترین نقاط در مردان و زنان تحریک می شوند و باعث افزایش گردش خون در بافت های سینه نیز می شود؛ فعالیت های جنسی باعث برآمدن آرئول ها می شود و از این رو ممکن است اندازه سایز سینه زنان تغییر کند.

قرص های ضد بارداری:

برخی از ترکیبات موجود در قرص های ضد بارداری می تواند به افزایش سایز سینه کمک کند.

توده های سینه:

سینه ها اغلب به دلیل وجود توده های سینه بزرگ تر به نظر می رسند و برای مقابله و درمان آن ها به مراقبت های پزشکی نیاز است. زنانی که تجربه افزایش سایز پستان را به مدت بیش از ۱۵ تا ۳۰ روز دارند و سینه آن ها ورم کرده، باید با پزشک مشورت کنند. سرطان پستان و توده در زنان بسیار رایج است.

عدم ورزش:

عدم ورزش و مصرف مداوم غذاهای چاق کننده می تواند منجر به افزایش سایز سینه شود.

برخی از بیماری های رشد و نمو پستان

ژنیکوماستی پستان

بروز ژنیکوماستی وضعیتی است که در آن بافت سینه در مردان یا پسران بیش از حد رشد یا بزرگ شده است و آن ها ممکن است به طور ناهموار رشد کنند. ژنیکوماستی اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک پسر نوجوان دچار تغییرات هورمونی در دوران بلوغ می شود؛ اما ممکن است با افزایش سن برای نوزادان و مردان نیز اتفاق بیافتد. ژنیکوماستی معمولا یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است و ممکن است با علل مختلف تغییرات هورمونی مرتبط باشد. در بسیاری از موارد، علت آن مشخص نیست.

تماس با دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

ژنیکوماستی اغلب به دلیل تغییر در سطح هورمون زنانه (استروژن) و هورمون مردانه (تستوسترون) ایجاد می شود اما می تواند ناشی از علائم دیگری نیز باشد. ژنیکوماستی می تواند از عوارض جانبی برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، شیمی درمانی، داروهای سرطان پروستات، زخم یا داروهای قلبی عروقی باشد. داروهای غیرقانونی مانند استروئیدهای آنابولیک، هروئین یا ماری جوانا نیز می توانند باعث ژنیکوماستی شوند.

هیپوپلازی پستان

هیپوپلازی پستان عارضه ای است که به دلیل عدم تکثیر مناسب بافت پستان در دوران بلوغ ایجاد می ‌شود. به این بیماری سینه های غده ای نیزگفته می شود. سینه های غده ای در حالی که بسیار رایج نیستند، نمی توانند نادر در نظر گرفته شوند زیرا بسیاری از زنان به دنبال درمان نیستند. در حالی که سینه های لوله ای هیچ تهدید مستقیمی برای سلامتی شما ایجاد نمی کنند، برخی از زنان ممکن است به دنبال اصلاح آن باشند. سینه های غده ای همچنین می تواند برای زنانی که مایل به شیر دادن هستند مشکلاتی ایجاد کند.

برخی از مادرانی که سینه ‌های رشد نیافته یا هیپوپلازی دارند، می‌ توانند شیر کافی برای تغذیۀ نوزاد را تولید کنند، اما برخی دیگر قادر به تولید هیچ شیری نخواهند بود. تا زمانی که شروع به شیردهی نکنید، مشخص نمی ‌شود که سینه ‌هایتان چه مقدار شیر تولید خواهند کرد. سینه‌ های رشد نافته بسیار باریک هستند و پُری معمول بافت سینه را ندارند و احتمالاً فاصلۀ زیادی از هم دارند. وجه مشترک سینه های غده ای این است که در هر دو جهت عمودی و افقی فاقد بافت سینه هستند.

ناحیه ای که نوک سینه را احاطه کرده است ممکن است به نظر منقبض شده یا فرو ریخته باشد. ممکن است ناحیه تاریک آرئول بزرگ شده به نظر برسد. یک جفت سینه غده ای یا رشد نیافته اغلب فاقد تقارن است و یکی از آنها به طور قابل توجهی بزرگتر از دیگری به نظر می رسد. به جای ظاهر گرد، سینه های غده ای ممکن است بیضی، نوک تیز یا مربعی شکل به نظر برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *