تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

آیا سرطان سینه با انجام بیوپسی در بدن پخش می شود ؟

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان و ایران است و سالانه شمار زیادی از خانم ها به دلایل مختلفی چون ترس از سرطان در مراحل پیشرفته بیماری به پزشک مراجعه می کنند، جان خود را از دست می دهند .

یکی از باورهای غلط بسیاری از مردم در سرطان های مختلف همچون سینه این است که با بیوپسی یا نمونه برداری با سوزن یا به اصطلاح مردم دستکاری بافت سرطانی بیماری در کل  بدن پخش می شود و فرد جان خود را از دست می دهد .

بیوپسی بهترین راهکار برای انتخاب روش درمان سرطان سینه

اگر قبل از جراحی سینه‌ ، بیوپسی‌ انجام شود ، نوع سرطان و رفتار سلول‌های سرطانی با کمک تست‌های تخصصی تشخیص‌ داده می‌شود که در نتیجه جراح می‌تواند بهترین تصمیم‌گیری را برای جراحی و روش درمانی‌ بگیرد .

با توجه به سن بیمار ، نتایج ماموگرافی ، سونوگرافی ، پاتولوژی‌ و تست‌های تشخیصی‌ همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد که آیا بیمار مبتلا به سرطان سینه خوب به درمان پاسخ می‌دهد یا نه؟  و جراح می‌تواند تصمیم‌گیری کند که فقط توده سرطان را خارج کند یا کل سینه را بردارد‌ .

بیوپسی پستان راه تشخیص سرطان

جراح پس از انتخاب بهترین روش برای درمان سرطان سینه‌ تصمیمات خود را با بیمار در میان می‌گذارد تا بیمار در تصمیم‌گیری آگاهی کامل داشته باشد‌ .

اغلب جراحان که روی سرطان سینه کار می‌کنند ترجیح می‌دهند که همه اطلاعات در مورد توده و نوع آن را قبل از جراحی داشته باشند و یکی از بهترین روش‌ها برای اطلاع از نوع توده انجام بیوپسی‌ سینه است .

سرطان سینه با انجام بیوپسی پخش نمی شود !!!

۶۰ درصد‌ خانم هایی که در روش های تصویربرداری چون ماموگرافی و سونوگرافی توده در بافت سینه شان دیده شده است ، این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا با بیوپسی‌ یا نمونه‌برداری‌ با سوزن توده سرطانی در بدن پخش می‌شود ؟

اکنون حتی بسیاری از پزشکان در مواردی‌ که توده سرطانی بزرگ باشد و فرد نیاز به شیمی‌ درمانی برای کوچک کردن توده داشته باشد بدون بیوپسی  شیمی‌ درمانی را شروع نمی‌کنند .

در تمام دنیا هیچ مطالعه‌ای نشان نداده است که بیوپسی موجب انتشار سرطان سینه و پخش شدن سلول های سرطانی در بدن می‌شود.

اگر با نمونه‌برداری مشخص شود توده ای که در ماموگرافی‌ یا سونوگرافی‌ دیده شده است ، سرطانی نیست‌ پس با سوزن خوردن به آن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و فرد نیاز به عمل جراحی نیز ندارد و فقط تحت نظر پزشک قرار می‌گیرد‌ .

دکتر فاطمه کرمی

متخصص رادیولوژی اصفهان

 فلوشیپ تصویربرداری پستان، فلوشیپ تصویربرداری موسکلواسکلتال ، دارای بورد تخصصی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *