تاثیر سندروم متابولیک در بروز سرطان پستان

تاثیر سندروم متابولیک در بروز سرطان پستان | بیوپسی سینه اصفهان

بررسی تاثیر سندروم متابولیک در بروز سرطان پستان

سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران است. سرطان سینه یک نوع از سرطان است که از محل پستان آغاز شده و در صورت پیشرفت می تواند به سایر نقاط بدن منتشر شود و زندگی فرد مبتلا را تهدید کند. طبق تحقیقات و پژوهش های انجام شده، بین سرطان پستان و سندروم متابولیک ارتباط مثبتی وجود دارد. در ادامه این مطلب سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان تاثیر سندروم متابولیک در بروز سرطان پستان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعریف سندروم متابولیک

سندروم متابولیک به گروهی از اختلالات گفته می شود که اگر باهم رخ دهند. سبب افزایش احتمال بروز یک سری از عوارض از جمله خطر بیماری قلبی، سکته، دیابت نوع دو و به ویژه سرطان پستان می شوند. این اختلالات شامل موارد زیر می شوند:

  • فشارخون بالا
  • قند خون بالا
  • چربی بالای دور کمر
  • سطوح غیرطبیعی کلسترول یا تری گلیسیرید خون

توجه کنید که وجود یکی از اختلالات ذکر شده، به معنای ابتلا به بیماری سندروم متابولیک نیست؛ بلکه به این معناست که خطر ابتلا به بیماری های جدی، برای فرد بیش تر خواهد بود. بدیهی است که وجود تعداد بیش تری از این اختلالات در یک فرد، احتمال ابتلا به عوارض مذکور را به طور معناداری افزایش می دهد. به عبارتی دیگر، سندروم متابولیک که با نام سندروم مقاومت به انسولین نیز شناخته می شود، به صورت چاقی شکمی، دیس لیپیدمی، قند خون ناشتای بالا و فشار خون بالا توصیف می ‏شود.

ارتباط میان سندروم متابولیک و سرطان پستان:

همانطور که پیش تر ذکر شد، بررسی مقالات و نتایج مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پستان در خانم ها، در افراد مبتلا به بیماری سندروم متابولیک بالاتر است و از این رو لازم است اقداماتی جهت کاهش این خطرات در گروه‏ های در معرض خطر انجام شود که در ادامه به ذکر تعدادی از آن ها می پردازیم.

در بیماران مبتلا به سرطان سینه، سندروم متابولیک به دنبال چاقی، زندگی کم تحرک و دریافت شیمی درمانی ، شدت می یابد. آمارها نشان می دهند که در زنان مبتلا به سندروم متابولیک، احتمال بروز سرطان پستان ۱۷ درصد، احتمال بازگشت و عود مجدد سرطان سینه ۳ برابر و مرگ در اثر سرطان سینه ۲ برابر بیش تر از زنانی است که به سندروم متابولیک مبتلا نیستند.

اقدامات اولیه برای تشخیص توده پستان بدون سابقه قبلی | بیوپسی سینه اصفهان

تاثیر ورزش و تحرک کافی بر سندروم متابولیک

در یک پژوهش انجام گرفته توسط دکتر کریستینا دیلی و تیمش، مشخص شد که میزان بروز سندروم متابولیک در خانم هایی که ورزش نکرده بودند، ۸۰ درصد بود و این میزان در خانم هایی که ورزش کردند به ۱۵ درصد کاهش یافته بود. همچنین آن دسته از خانم هایی که ورزش کرده بودند. چربی بدن خود را کاهش داده و ماهیچه بدست آوردند. خطر ابتلا به بیماری قلبی را پایین آوردند، فشار خون به میزان ۱۵ درصد کاهش یافت و میزان چربی مفید خون یعنی اچ دی ال ۵۰ درصد افزایش داشته است.

این آمار و ارقام به خوبی نشان می دهد که انجام ورزش مناسب، نقش پررنگی در کمک به این دسته از بیماران دارد. به طوری که دکتر دیلی می گوید: ورزش یک فرمی از دارو و درمان است.

سایر روش های مدیریت سندروم متابولیک

سبک زندگی سالم:

کاهش یا مدیریت استرس، فعالیت بدنی کافی، مراقبه و عبادت، یوگا و… باعث بهبود سلامت جسمی و روحی بیمار می ‌شود.

کاهش وزن:

می توان گفت کاهش ۷ تا ۱۰ درصدی وزن بدن، مقاومت به انسولین و فشار خون را کاهش می دهد و همچنین احتمال ابتلا به دیابت را کم تر می کند. دقت کنید که لازم است که این کاهش وزن حفظ شود.

تماس با دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

داشتن یک رژیم غذایی مناسب:

داشتن یک رژیم غذایی سالم که شامل مصرف کافی سبزیجات، میوه ها، غلات کامل با فیبر بالا و پروتئین فاقد چربی و محدودیت مصرف ماءالشعیر شیرین شده با شکر، الکل، نمک، شکر و چربی به خصوص چربی اشباع و ترانس، می شود. در کنترل و بهبود بیماری بسیار کمک کننده است.

پرهیز از سیگار کشیدن:

علاوه بر تاثیری که ترک سیگار، بر بهبود سلامتی عمومی فرد دارد. پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، در کنترل هردو بیماری سرطان پستان و سندروم متابولیک تاثیر قابل توجهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *