تزریق در فضای اپیدورال

تزریق در فضای اپیدورال | سونوگرافی پستان اصفهان

تزریق استروئید در فضای اپیدورال

تزریق در فضای اپیدورال:در این روش ماده‌ی استروئیدی، مستقیما در فضای اپیدورال در ستون فقرات تزریق می‌شود. در برخی موارد، ترکیب دیگری (بیحسی موضعی یا حتی ماده‌ی سالین معمولی) در اطراف محل مورد نظر نیز تزریق می‌شوند تا مواد التهاب‌زا که در این ناحیه تجمع پیدا کرده‌اند، از این ناحیه دور شده و کنار زده شوند.

موارد کاربرد

بسیاری از بیماری‌ها و مشکلاتی که بر اثر تحریک یا تحت فشار قرار گرفتن شاخه‌های عصبی در ستون فقرت ایجاد شده و موجب درد حاد یا مزمن پایین کمر و یا درد پا (سیاتیک) می‌شوند، با این روش قابل درمان هستند. برخی از این مشکلات و بیماری‌ها عبارتند از:

درد عصب سیاتیک.

درد منشرشونده که از محل گیرافتادگی عصب در ستون فقرات تا پایین کمر، باسن و پاها ادامه دارد. مسیر انتشار این درد، درواقع مسیر امتداد یافتن شاخه‌ی عصبیِ تحت فشار است و بسته به این که کدام عصب در ستون فقرات درگیر شده است، ممکن است مثلا پشت پا یا قسمت داخلی پا دردناک شود.

بیرون‌زدگی دیسک کمر

در این حالت، ماده‌ی نرم داخلی دیسک (به نام نوکلئوس پولپوس) به لایه‌ی محکم خارجی دیسک (آنولوس فیبروس) فشار وارد کرده، آن را پاره می‌کند و سپس به بیرون از دیسک تراوش می‌کند. ماده‌ی بیرون‌زده از داخل دیسک به طناب نخاعی و شاخه‌های عصبی فشار وارد می‌کند.

فرسایش دیسک کمر

فتق دیسک کمری (برآمده شدن دیسک) موجب گیرافتادگی عصب‌های اطراف آن می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

به دلایل مختلفی ممکن است کانال نخاعی که طناب نخاعی از درون آن می‌گذرد، تنگ شود و در نتیجه به طناب نخاعی و شاخه‌های عصبی منشعب ‌شده از آن فشار وارد شود.

پارگی لایه آنولار دیسک

وضعیت دردناکی که در آن، لایه خارجی دیسک دچار پارگی می‌شود.

تزریق در فضای اپیدورال | سونوگرافی پستان اصفهان


دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

سونوگرافی پستان اصفهان

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت نوبت می‌توانید به صفحه‌ی تماس با ما مراجعه فرمایید.


مطالب بیشتر:

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

کاربرد ام آر آی پستان

نمونه برداری اسپیراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *