تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی

تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی | سونوگرافی پستان اصفهان

تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی

آپاندیسیت وقتی اتفاق می افتد که نوعی انسداد در آپاندیس وجود داشته باشد. انسداد می تواند در اثر مدفوع، انگل یا مواد خارجی دیگر ایجاد شود. با انسداد آپاندیس ، باکتری ها در داخل آن رشد می کنند و منجر به درد ، تورم و عفونت می شوند. اگر این موضوع به موقع درمان نشود، آپاندیس می تواند دچار پارگی شده و عفونت را در بدن شما پخش نماید. پاره شدن آپاندیس و عدم درمان آن یک وضعیت جدی و گاه خطرناک برای زندگی فرد است. امروز قصد داریم تا در ادامه این مطلب از سایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان به روش تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی بیشتر می پردازیم.

آپاندیسیت یک بیماری بسیار شایع است، و بیشتر نوجوانان و افراد بزرگسال را مبتلا می کند، اما ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. آزمایش آپاندیس به تشخیص بیماری کمک می کند، بنابراین قبل از ترکیدن آپاندیس قابل درمان است. درمان اصلی آپاندیسیت برداشتن و جراحی آپاندیس است.

مواردی مناسب برای آزمایش آپاندیس

آزمایش آپاندیس برای افرادی که علائم آپاندیسیت دارند استفاده می شود. این آزمایشات می توانند قبل از ایجاد عوارض جدی در تشخیص آپاندیسیت کمک کنند.اگر علائم آپاندیسیت دارید ممکن است به آزمایش آپاندیس نیاز داشته باشید. شایع ترین علامت این بیماری درد در شکم است. درد اغلب در قسمت بالایی شکم شما شروع می شود و به سمت پایین شکم شما تغییر می کند. سایر علائم آپاندیسیت شامل موارد زیر است:

  • درد شکم که هنگام سرفه یا عطسه شدیدتر می شود.
  • درد شکم که بعد از چند ساعت بدتر می شود
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال یا یبوست
  • تب
  • از دست دادن اشتها
  • نفخ شکم

تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی | سونوگرافی پستان اصفهان

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی شکمی یا اسکن CT

آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی شکمی یا اسکن CT برای مشاهده قسمت داخلی شکم استفاده می شود. تصویربرداری اشعه ایکس شکم می ‌تواند قطعه مدفوع سخت شده انسدادی آپاندیس را تشخیص دهد که ممکن است عامل آپاندیسیت باشد. این مورد به ویژه در کودکان صادق است. با این حال احتمال وجود بروز آپاندیسیت بدون این قطعه مدفوع نیز وجود دارد. سونوگرافی برای مشاهده التهاب آپاندیس و بررسی آبسه یا سایر عوارض: یک روش بدون درد با استفاده از امواج صوتی برای ارائه تصاویر برای شناسایی ارگان‌ ها در داخل بدن است. همچنین ایمن‌ ترین جایگزین به عنوان یک ابزار تشخیصی اولیه برای آپاندیسیت است.

سونوگرافی می‌ تواند آپاندیس بزرگ یا آبسه را شناسایی کند. با این وجود، آپاندیس تنها در نیمی از بیماران دیده می‌ شود. آپاندیس سالم معمولاً با سونوگرافی قابل مشاهده نیست. سونوگرافی همچنین در زنان مفید است، زیرا می‌ تواند شرایطی شامل بیماری التهابی لگنی، تخمدان ‌ها، لوله‌ های فالوپ و رحم را که می‌ توانند آپاندیسیت را تقلید کند، رد کند. اگر معاینه فیزیکی و یا آزمایش آپاندیس خون ، آپاندیسیت احتمالی را نشان دهد ، آزمایش های تصویربرداری اغلب برای کمک به تأیید تشخیص استفاده می شوند.

آمادگی انجام آزمایش آپاندیس

برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق خون و ادرار به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز ندارید. برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق سونوگرافی شکمی یا سی تی اسکن ممکن است از شما خواسته شود که چند ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید. اگر در مورد نحوه آماده شدن برای آزمون خود سؤال دارید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

میزان خطر آزمایش آپاندیس

خطرات زیادی برای انجام آزمایش آپاندیس از طریق خون وجود ندارد. ممکن است در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته بود دچار درد جزئی یا کبودی شوید اما بیشتر علائم به سرعت از بین می رود. خطری برای انجام آزمایش ادرار وجود ندارد. ممکن است سونوگرافی کمی ناراحت کننده باشد ، اما هیچ خطری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *