تشخیص و درمان سندروم آشرمن

سونوگرافی پستان اصفهان | تشخیص و درمان سندروم آشرمن

تشخیص و درمان سندروم آشرمن

در این بخش به توضیح تشخیص و درمان سندروم آشرمن میپردازیم :

تشخیص چسبندگی رحم

اگر پزشک شک به سندرم آشرمن کند, معمولا در اولین قدم نمونه خون می گیرد تا دیگر مواردی را که علائم مشابه ایجاد می کنند را چک کند. سونوگرافی رحم برای بررسی ضخامت رحم و فولیکول ها نیز به کار می رود.

هیستروسکوپی یکی از بهترین روش ها برای تشخیص این سندرم است. در این روش پزشک دهانه رحم را به وسیله هیستروسکوپ( وسیله ای مشابه تلسکوپ کوچک) باز می کند تا به طور دقیق داخل رحم را بررسی کند و وجود هر زخمی در آن را بررسی کند.

روش دیگر هیستروسالپنگوگرام یا عکس رنگی رحم (HSG) است که به بررسی رحم و لوله های فالوپ می پردازد. در این روش ماده مخصوص در رحم تزریق می شود تا در صورت وجود مشکل در حفره رحم, رشد یا انسداد لوله های فالوپ توسط اشعه ایکس مشخص شود.

شرح حال یکی از الزامات تشخیص دقیق می باشد. پس اگر سابقه ی موارد زیر را داشتید حتما با پزشک خود در میان بگذارید:

  • سابقه ی زایمان سخت
  • سابقه ی سقط مکرر
  • به هم ریختن سیکل قاعدگی به دنبال عمل جراحی

درمان چسبندگی رحم و سندروم آشرمن

جراحی هیستروسکوپی برای درمان سندرم آشرمن استفاده می شود. در این روش با استفاده از ابزار کوچک جراحی که به انتهای هیستروسکوپ متصل شده, چسبندگی را از بین می برند. جراحی هیستروسکوپی همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام میشود. بعد از جراحی, بیمار از آنتی بیوتیک ( برای جلوگیری از عفونت) و قرص های استروژن ( برای بهبود بافت رحم) استفاده می کند. بعد از مدتی هیستروسکوپی تشخیصی نیز انجام می شود تا از موفقیت آمیز بودن درمان و عدم چسبندگی در رحم مطمئن شد.

احتمال چسبندگی رحم به دنبال درمان فوق وجود دارد بنابراین پزشک پیشنهاد می دهد تا بعد از مدت زمان یکساله از درمان و در صورت عدم ایجاد چسبندگی حاملگی صورت گیرد.

پیشگیری از سندروم آشرمن

بهترین روش پیشگیری انجام ندادن D&C می باشد. اگر پزشک صلاح داند می تواند از روش دارویی برای درمان سقط ناقص، خونریزی پس از زایمان و جفت باقی مانده استفاده کند. اگر ناچارا از این نوع کورتاژ برای درمان باید استفادهع شود بهتر است با گاید سونوگرافی انجام شود.


دکتر فاطمه کرمی

متخصص رادیولوژی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی پستان اصفهان

سرطان پستان

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

نمونه برداری پستان با سوزن باریک (FNA)

شیمی درمانی سرطان سینه

علائم توده‌های خوش‌خیم پستان

سونوگرافی سینه در زمان پریود

نحوه انجام سونوگرافی پستان

تاثیر سندرم آشرمن بر بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *