تشخیص کیست کلسیفیه کبد با سونوگرافی

تشخیص کیست کلسیفیه کبد با سونوگرافی | بیوپسی سینه اصفهان

تشخیص کیست کلسیفیه کبد با سونوگرافی

قصد داریم تا در این مطلب از سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان به بررسی و تشخیص کیست کلسیفیه کبد با سونوگرافی بپردازیم.

کبد یکی از بزرگ ترین و مهم ترین ارگان های بدن است. این عضو بدن، از پروتئین ها و کلسیم ها در هضم و دستگاه گوارش استفاده می کند. کبد کمک می کند غذایی که خورده می شود، به انرژی تبدیل شود و به کمک طحال، مانند یک فیلتر عمل می کند که زباله های مضر را فیلتر و دفع می کند. بیماری کیست کلسیفیه هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در بافت بدن، رگ های خونی یا اندام ها جمع شود. این تجمع می تواند روند طبیعی بدن شما را سخت و مختل کند. کلسیم از طریق جریان خون منتقل می شود.

برخی از اختلالات باعث رسوب کلسیم در مکان هایی می شود که به طور معمول کلسیم در آن وجود ندارد یا متعلق به آن نیست. این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان، کلسیم در این قسمت ها جمع شود و مشکلاتی ایجاد نماید. کلسیفیکاسیون می تواند با افزایش سن اتفاق بیفتد همچنین این احتمال وجود دارد که به عفونت، آسیب و سرطان مربوط باشد.

مطالعه بیشتر : آنچه باید از سونوگرافی کودکان و نوزادان بدانید

به طور معمول رسوبات کوچک کلسیم در کارکردهای بدن تغییری ایجاد نمی کنند. با این حال اگر رسوبات بسیار زیاد شوند، این احتمال وجود دارد که در عملکرد اندام ها تداخل ایجاد کنند یا سایر مشکلات سلامتی را موجب شوند. برخی از کلسیفیکاسیون ها علائم دردناکی ایجاد نمی کنند، در حالی که برخی دیگر منجر به عوارض جدی می شوند. یکی از روش های اصلی برای تشخیص آسیب های کبد، سونوگرافی کبد است و برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی بسیار ضروری است. پزشک ممکن است به منظور تشخیص مشکل و بیماری، سونوگرافی کبد را تجویز کند. سونوگرافی یک روش بدون عارضه و بدون درد برای تشخیص برخی از بیماری ها و بررسی اندازه طبیعی کبد در سونوگرافی است. در این روش به جای استفاده از اشعه های مضر، از امواج صوتی استفاده می شود.

سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

علل ایجاد کیست کلسیفیه

عوامل زیادی در بروز کلسیفیکاسیون نقش دارند. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • عفونت ها
 • اختلالات متابولیسم کلسیم که باعث افزایش کلسیم (تجمع بیش از حد کلسیم در خون) می شود.
 • اختلالات ژنتیکی یا خود ایمنی بر سیستم اسکلتی و بافت های همبند تأثیر می گذارد.
 • التهاب مداوم

کاربرد سونوگرافی کبد

برای بررسی وضعیت کبد و اندام های مرتبط و نزدیک به آن مانند طحال و کیسه صفرا، معمولاً سونوگرافی کبد و طحال و کیسه صفرا انجام می شود. با این روش تشخیص، اختلالات مختلفی مورد بررسی قرار می گیرند، از جمله:

 • بررسی علت دردهای شکمی
 • مشاهده و بررسی آسیب به کبد یا طحال در اثر تصادف
 • وجود سنگ صفرا و مجاری صفراوی
 • بررسی ابتلا به سرطان کبد، هپاتیت و سیروز
 • بررسی بزرگی و تورم غیرعادی شکم
 • در صورت مشاهده موارد غیرعادی در آزمایش خون مربوط به کبد
 • مشاهده تومور، عفونت یا کیست کبد
 • بیوپسی یا نمونه برداری از کبد تحت هدایت سونوگرافی

آمادگی جهت انجام سونوگرافی کبد

 • برای سونوگرافی کبد ناشتا بودن به مدت حداقل ۴ ساعت توصیه می شود.
 • اگر باردار یا در دوران شیردهی فرزند خود هستید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
 • قبل از انجام سونوگرافی از کبد و اندام هایی نظیر کیسه صفرا، طحال و پانکراس، بهتر است از صرف غذا های پرچرب پرهیز کنید. معمولاً به شما توصیه می شود برای انجام سونوگرافی کبد ناشتا باشید، با این حال مصرف مایعات مانند آب، آبمیوه و چای مانعی ندارد.

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان

نحوه انجام سونوگرافی کبد

جهت شروع فرایند سونوگرافی از بافت کبد پزشک از شما می خواهد به سمت مقابل و به پهلو دراز بکشید و پس از استعمال ژل جهت افزایش کیفیت عبور امواج روی پوستتان روند کار را آغاز می کند. برای این کار پروب سونوگرافی روی شکم شما به آرامی فشار داده و حرکت می دهد. امواج به رایانه دستگاه مخابره شده و با آنالیز داده ها تصاویری به دست می آید. ممکن است در برخی موارد پزشک از شما بخواهد نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید. این بدین دلیل است که بتواند به تصاویر شفاف تر و گویاتری دست یابد. معمولاً سونوگرافی کبدی و اندام های مرتبط به ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

عوارض سونوگرافی کبد

در سونوگرافی از هیچگونه اشعه ای استفاده نشده و به هنگام استفاده ی مبدل بر روی پوست، هیچ ناراحتی ایجاد نمی شود. این روش به دلیل عدم استفاده از عناصر رادیواکتیو و پرتوزا یک روش تشخیصی امن محسوب شده و حتی برای زنان باردار می تواند در طول بارداری بار ها مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینکه تأثیر سوئی بر جنین و سلامت مادر ایجاد کند.

 


مطالب پیشنهادی:

روش های رادیولوژی باریوم سوالو

بررسی مزایا و عوارض گرافی زانو

روشهای نمونه برداری از کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *