داکتوگرافی پستان (گالاکتوگرافی) چگونه انجام می شود؟

داکتوگرافی پستان (گالاکتوگرافی) چگونه انجام می شود؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

داکتوگرافی پستان (گالاکتوگرافی) چگونه انجام می شود؟

گالاکتوگرافی یا داکتوگرافی پستان با استفاده از دستگاه ماموگرافی ( پرتوهای ضعیف اشعه ایکس) و با کمک تزریق ماده حاجب به داکت های شیری انجام می شود. پیش از انجام تصویربرداری، متخصص ماموگرافی با دست نقاطی که با تحریک آن ها ترشح مایع از پستان ها رخ می دهد را شناسایی می کنند و با فشردن آن اندکی از مایع ترشح شده را خارج کرده و برای سنجش میزان غلظت ، رنگ و مواد موجود درآن ، این مایع را به آزمایشگاه می فرستند.
پس از شناسایی مجاری شیری مورد آزمایش و انجام نمونه برداری از مایع ترشح شده از نوک پستان، پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار نازک ، ماده حاجب را به درون مجاری شیری تزریق می کند. سپس سینه ها در وضعیت مناسب برای انجام تصویربرداری ماموگرافی قرار می گیرند و تصویربرداری در جهات مختلف از داکت های شیری پستان انجام می شود.

 

داکتوگرافی پستان (گالاکتوگرافی) چگونه انجام می شود؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

آیا گالاکتوگرافی یا داکتوگرافی پستان دردناک است؟

ممکن است در طول انجام گالاکتوگرافی کمی احساس ناراحتی کنید. با این حال، این تصویربرداری در حالت نرمال درد زیادی برای بیمار به همراه ندارد مگر اینکه ترشح کافی از داکت های شیری وجود نداشته باشد. در این حالت، پیدا کردن مجرای شیری مناسب برای وارد کردن ماده حاجب کمی دردناک است. در طول انجام ماموگرافی هم ممکن است سینه ها به دلیل فشار ناشی از صفحه های دستگاه ماموگرام کمی دچار درد و حساسیت شوند که این امر کاملاً طبیعی است.

آیا خانمی که به فرزندش شیر می دهد می تواند گالاکتوگرافی انجام دهد؟

در صورت وجود ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان، زنان حتی در دوران شیردهی می توانند تصویربرداری گالاکتوگرافی را انجام دهند. با این حال، استفاده از ماده حاجب در زنان شیرده باید با احتیاط انجام شود. توصیه کلی این است که پس از انجام گالاکتوگرافی، به مدت ۲۴ ساعت شیر پستان دوشیده و دور ریخته شود. پس از آن ، شیردهی به نوزاد منعی ندارد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *