درمان سرطان پستان در دوران بارداری

درمان سرطان پستان
درمان سرطان پستان در دوران بارداری | اگر در دوران بارداری سرطان پستان شما تشخیص داده شود انتخاب نوع درمان کمی پیچیده خواهد بود، زیرا در حالیکه باید بهترین روش درمان را برگزید، مراقبت از جنین را نیز باید در نظر گرفت نوع زمان بندی درمان نیاز به برنامه ریزی دقیق و هماهنگی میان تیم درمان سرطان و متخصص زایمان دارد.
هدف درمان مداوا یا کنترل سرطان و جلوگیری از انتشار آن اگر قابل معالجه نباشد است. اما آنچه درمان سرطان در دوران بارداری را پیچیده تر می کند وجود یک جنین در حال رشد است.
آیا درمان سرطان پستان در دوران بارداری بی خطر است؟
زن باردار می تواند تحت درمان سرطان پستان قرار گیرد هرچند انواع درمان و زمان بندی درمان باید متناسب با زمان بارداری باشد. نکات مهم درمانی در درمان سرطان پستان در دوران بارداری بستگی دارد به:
  1. اندازه توده
  2. محل توده
  3. انتشار و میزان انتشار آن
  4. زمان بارداری
  5. سلامت عمومی بیمار
  6. اولویت شخصی بیمار
جراحی سرطان پستان در دوران بارداری عموماً بی خطر است، شیمی درمانی بعد از زایمان برای نوزاد خطری ندارد .
 در دوره بارداری شیمی درمانی و روشهای دیگر درمان سرطان پستان مانند هورمون درمانی، اشعه درمانی، درمان با رادیو اکتیو و هدف درمانی برای جنین مضر بوده و معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد.
انتخاب روش درمان زمانی پیچیده تر می شود که مغایرتی بین بهترین روش درمان برای مادر و حفظ سلامت جنین وجود داشته باشد. برای مثال اگر خانمی در اوایل بارداری مبتلا به سرطان پستان است و بلافاصله به شیمی درمانی نیاز دارد سقط جنین ضروری است.

جراحی سرطان پستان در دوران بارداری

جراحی یا برداشتن توده پستان و غدد لنفاوی اطراف جزئی از درمان است .
روش هایی که برای جراحی سرطان پستان وجود دارند:
  1. برداشتن تمام پستان
  2. برداشتن فقط توده سرطانی
برداشتن کامل پستان برای زنان باردار بیشتر رایج است زیرا زنانی که فقط توده سرطانی را برمی دارند بعد از عمل جراحی نیاز به رادیوتراپی دارند و توجه به این نکته ضروری است که استفاده از اشعه در دوران بارداری می تواند بر جنین تأثیر بگذارددر نتیجه تا بعد از زایمان قابل انجام نیست اما تأخیر در انجام اشعه درمانی احتمال بازگشت سرطان را به دنبال دارد.
اگر سرطان در دوره سوم بارداری (اواخر بارداری) باشد امکان برداشتن توده وجود دارد زیرا تا زمان اشعه درمانی تأخیر زیادی رخ نمی دهد بخصوص اگر شیمی درمانی نیز بعد از جراحی ضروری باشد. اشعه درمانی پس از اتمام شیمی درمانی صورت می گیرد .
اما اگر ظهور سرطان در ابتدای بارداری باشد تأخیر درمان با اشعه صلاح نیست و به این منظور برداشتن کل پستان روش بهتری در درمان سرطان پستان است.

بررسی غده لنفاوی به منظور پی بردن به انتشار سرطان

علاوه بر برداشتن تومور پستان لازم است یک یا چند غده لنفی در ناحیه زیر بغل برای بررسی برداشته شوند. یک راه این است که تعدادی غده لنفاوی برای بررسی برداشته شوند، روند دیگر نمونه برداری محافظتی است که بستگی دارد به دوره بارداری و مرحله سرطان. در این روند کمی ردیاب رادیواکتیو یا ماده رنگی برای مشخص کردن جای دقیق غددی که احتمال بیشتری دارد حاوی سلول های سرطانی باشند، استفاده می شود.
این روش (SLNB) به پزشک امکان می دهد غدد کمتری را از بدن خارج کند اما باید تأثیرات ردیاب بر جنین را نیز در نظر گرفت. با این توضیح بعضی متخصصان توصیه می کنند این روش بعد از اتمام دوران بارداری انجام شود. پس تا بعد از وضع حمل قابل استفاده نیست و تجویز نمی شود.
آیا بیهوشی در دوران بارداری بی خطر است؟
جراحی پستان عموماً برای نوزاد کمی خطر دارد اما بدون شک اکثر مواقع بیهوشی در طول بارداری برای نوزاد خطرناک  است.
جراح و متخصص بیهوشی و متخصص زایمان به دلیل خطر بالای بیهوشی نیاز دارند با هم مشورت کنند که تصمیم بگیرند بهترین زمان جراحی در طول بارداری چه زمانی است. اگر در طول دوران بارداری انجام شود متخصص زایمان با مشکلاتی برای نوزاد روبرو می شود به این جهت گروه تصمیم می گیرند کدام داروی بیهوشی و چه تکنیکی برای هر دو (مادر و جنین) بی خطر تر است.

درمان بعد از جراحی

باتوجه به مرحله پیشرفتگی سرطان ممکن است بعد از جراحی درمانهای بیشتری نیاز باشد. درمانهای مکمل مانند شیمی درمانی، اشعه درمانی، هورمون درمانی و هدف درمانی بعد از جراحی برای کاهش امکان بازگشت سرطان. در بعضی موارد درمانهای مکمل تا بعد از زایمان به تأخیر انداخته می شوند.

دکتر فاطمه کرمی

متخصص رادیولوژی اصفهان

 فلوشیپ تصویربرداری پستان، فلوشیپ تصویربرداری موسکلواسکلتال ، دارای بورد تخصصی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *