رادیولوژیست کیست؟

رادیولوژیست کیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

رادیولوژیست کیست؟

رادیولوژیست پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری و آسیب، با استفاده از روش های تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، پزشکی هسته ای، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، همجوشی تصویربرداری، و سونوگرافی تخصص دارد.

رادیولوژیست ها ۷ سال دوره ی پزشکی عمومی و ۴ سال دوره ی تخصصی را سپری می کنند. این رشته پزشکی دوره ۲ ساله فوق تخصصی در زمینه های انکولوژی پرتوی، رادیولوژی کودکان یا رادیولوژی مداخله ای نیز دارد.

اشعه ایکس

رادیولوژی، با اشعه ایکس آغاز شد، که زمینه پزشکی را کاملا تغییر داد. توانایی استفاده از تصویربرداری برای دیدن داخل بدن، تشخیص انواع شکستگی استخوان های بدن، تشخیص بیماری ها و تومورها، جسم های خارجی و موارد دیگر باعث شده رادیولوژی برای مراقبت های پزشکی ضروری باشد.

از زمانی که رادیولوژی به یک امر عادی در تشخیص پزشکی تبدیل شد، با چالش های فنی زیادی روبرو شده است. این مسیر با تصویر اشعه ایکس شروع شده و در چندین دهه اخیر از بسیاری جهات گسترش یافته است.

در اشعه ایکس از اشعه برای دیدن بدن و اجسام خارجی و استخوان های غیرطبیعی استفاده می شود. این امر به پزشکان امکان می دهد هر آنچه در ساختار استخوان مشکل دار است تشخیص داده شود، که منجر به برنامه ی درمانی مناسب می شود. عدم توانایی عکس رادیولوژی ساده در تشخیص بافت نرم و غضروف و چربی بدن محققین را برآن داشت تا روش های پیشرفته تری را جهت تصویربرداری ابداع نمایند.

رادیولوژیست کیست؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

 

تخصص های رادیولوژیست ها

رادیولوژیست ها در زمینه های زیر نیز بسیار آموزش دیده هستند:

اثرات تابش بر بدن انسان
ایمنی / حفاظت در برابر اشعه
برقراری ارتباط بین یافته های تصویر برداری با سایر معاینات و آزمایشات
عملکرد و تفسیر مناسب معاینات رادیولوژیک و تصویربرداری پزشکی با کیفیت
توصیه به معاینات یا درمانهای مناسب بیشتر در صورت لزوم و مشاوره با پزشکان ارجاع دهنده
راهنمایی تکنسین های رادیولوژی (پرسنلی که با تجهیزات تصویربرداری کار می کنند) در انجام صحیح تصویربرداری

رادیولوژیست به عنوان یک مشاور متخصص همکاری مهمی را با پزشک ارجاع دهنده در درمان بیماران دارند و هم چنین در استفاده از انواع فناوری های تصویربرداری مانند CT، MRI، PET و تصویربرداری تلفیقی و سه بعدی و همچنین روشهای تشخیصی و درمانی کم تهاجمی مانند درمان اندوواسکولار( داخل عروقی)، آنوریسم و تومورها، بیوپسی های پوستی و پرتودرمانی ماهر هستند.

رادیولوژی تشخیصی

متخصصین این رشته از روش های مختلف تصویربرداری، مانند اشعه ایکس، رادیونوکلیدها، سونوگرافی، تابش الکترومغناطیسی برای دیدن داخل بدن و ارزیابی یا تشخیص وضعیت بیمار استفاده می کنند. رادیولوژیست شما با راهنمایی نوع تصویربرداری صحیح و متناسب با بیماری نقش مهمی در سلامتی شما ایفا می کند. ان ها تصاویر حاصل را تفسیر و گزارش می کنند و نوع درمان را توصیه می کنند و فقط در صورت لزوم، تصویربرداری اضافی را انجام می دهند.

انواع تصویربرداری ها در رادیولوژی تشخیصی، عبارتند از:

 • رادیولوژی اورژانسی
 • رادیولوژی سر و گردن
 • تصویربرداری از پستان (ماموگرافی)
 • رادیولوژی قفسه سینه (قلب و ریه ها)
 • رادیولوژی کودکان (تصویربرداری از کودکان)
 • رادیولوژی دستگاه گوارش (معده، روده و شکم)
 • رادیولوژی اسکلتی عضلانی (عضلات و اسکلت)
 • رادیولوژی قلب و عروق (قلب و سیستم گردش خون)
 • رادیولوژی ادراری تناسلی (سیستم های تولید مثل و ادرار)
 • نورورادیولوژی (مغز و سیستم عصبی؛ سر، گردن و ستون فقرات)
 • رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشن

استفاده از روشهای کم تهاجمی

این رادیولوژیست ها پزشکانی هستند که با استفاده از روشهای کم تهاجمی با کمک تصاویر اشعه ایکس و ام آر آی یا سی تی اسکن بیماری را تشخیص می دهند. ان ها از تصویربرداری پزشکی برای ارائه درمان به افراد مبتلا به بیماری های غیر سرطانی استفاده می کنند. در این رشته متخصصین برش های کوچک به جای برش های عمیق و وسیع به کار می برند و برای رویت محل از دوربین های کوچک استفاده می کنند.

آنها با دقت ابزارها را از طریق برشهای کوچک در سطح بدن هدایت می کنند، به منشا مشکل موجود رسیده و درمان های هدفمندی را ارائه می دهند. این روش های درمانی برای بیماری هایی مانند مشکلات قلبی، سکته مغزی، سرطان و فیبروم رحم مفید است که در مقایسه با جراحی، خطر، درد و زمان بهبودی کمتری دارد.

پرتو درمانی

این رادیولوژیست های بسیار آموزش دیده پزشکانی هستند که برنامه درمانی هر بیمار سرطانی را تنظیم می کنند. آنها از پرتودرمانی برای درمان سرطان استفاده می کنند و پیشرفت آن را کنترل می کنند و درمان را طوری تنظیم می کنند که از بهبودی بیماران اطمینان داشته باشند. این پزشکان آموزش های گسترده ای را در زمینه تشخیص سرطان، استفاده ایمن از اشعه برای درمان بیماری و مدیریت هرگونه عوارض جانبی ناشی از پرتو می بینند.

انکولوژیست پرتودرمانی

یک انکولوژیست پرتودرمان از شیوه ی پرتودرمانی برای درمان سرطان استفاده می کند. این روش درمانی شامل استفاده از پرتوهای پرانرژی هسته ای برای آسیب رساندن به سلولهای سرطانی و تخریب آن ها است که از گسترش بیشتر پیشگیری می کند.

این روش درمانی هم می تواند به کاهش علائم کمک کند و حتی در بعضی موارد به طور کامل بیماری را بهبود بخشد.

فیزیک پزشکی

فیزیکدانان پزشکی از علم فیزیک برای حمایت ازتشخیص پزشکی و درمان با روش های مختلف استفاده می کنند. برخی از فیزیکدانان پزشکی نیز محقق هستند و در توسعه فناوری های جدید پزشکی نقش دارند. این متخصصین بسیاری از دستگاه ها را که امروزه پزشکان به صورت روزمره از آنها استفاده می کنند تولید کرده اند، مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی یا (MRI).

رادیولوژیست ها می توانند در کلینیک های تصویربرداری، بیمارستان ها یا دانشگاه ها کار کنند. شغل رادیولوژیست ها بسته به تخصص آنها متفاوت است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *