روشهای نمونه برداری از کبد

روشهای نمونه برداری از كبد | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی روشهای نمونه برداری از کبد

مطلب امروز سایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان که برای شما عزیزان تهیه شده است. به بررسی روشهای نمونه برداری از کبد می پردازیم. روش های مختلفی جهت انجام نمونه برداری کبد وجود دارد که انتخاب آنها بر اساس در دسترس بودن، ترجیح بیمار و نیز شرایط بالینی بیمار صورت می گیرد.

روش نمونه برداری کبد از طریق پوست (Percutaneous liver biopsy):

شایعترین روش نمونه برداری از کبد می باشد که در آن سوزن از طریق پوست وارد کبد شده و نمونه برداری انجام می شود.این روش بسیار آسان است و در صورت همکاری بیمار و دقت پزشک در نشانه گذاری صحیح محل ورود سوزن به کبد و نیز نبودن اختلال انعقادی بدون عوارض می باشد. جهت انجام نمونه برداری ابتدا بیمار در حال خوابیده قرار گرفته و مراحل انجام نمونه برداری برای وی توضیح داده می شود. سپس قسمت بالا و راست شکم و قسمت تحتانی و راست قفسه سینه برهنه شده و پزشک با انجام مانور دق (Percussion) محدوده بالا و پایین کبد را مشخص می کند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : علل نیاز به انجام بیوپسی کبد چیست؟

پس از تعیین محل مناسب جهت نمونه برداری، میتوان به وسیله ماژیک روی محل مذبور علامت گذاری کرده و سپس به ضد عفونی کردن محل مشخص شده و اطراف آن پرداخت. جهت بیحس کردن پوست که محل ورود سوزن نمونه برداری است از لیدوکائین استفاده شده و با یک سرنگ به خوبی بیحس می شود. پس از بررسی بیحسی توسط پزشک سوزن نمونه برداری کبدی از پوست و زیر پوست گذشته و روی کپسول کبد قرار می گیرد. سپس بیمار چند ثانیه نفس خود را حبس کرده و سوزن وارد کبد شده و پس از خروج، نمونه گیری از کبد صورت می گیرد. سوزن های مختلفی جهت انجام نمونه برداری کبد وجود دارند.

روشهای نمونه برداری از کبد | سونوگرافی پستان اصفهان

انتخاب سوزن بستگی به آشنایی پزشک با نحوه کارکرد سوزن، درخواست بیمار و در دسترس بودن آن دارد. در سوزن های خودکار ابتدا سوزن مسلح شده، به این معنی که غلاف بیرونی سوزن به عقب کشیده شده و ثابت می شود. پس از قرار گرفتن سوزن بر روی کپسول کبد و با شلیک سوزن غلاف بیرونی رها شده و نمونه گیری از کبد در عرض ثانیه ای انجام می شود. جهت پیشگیری از خونریزی احتمالی از محل نمونه برداری، بیمار تا چند ساعت به سمتی که نمونه برداری کبد انجام شده بروی کیسه شنی می خوابد.

نمونه برداری کبد از طریق ورید ژوگولر (Transjugular liver biopsy ):

در این روش لوله بسیار نازکی از طریق ورید ژوگولر (ورید گردنی) به سمت ورید فوق کبدی و سپس خود کبد رسیده و سپس سوزنی از داخل لوله فوق به کبد وارد شده و نمونه برداری کبد صورت می گیرد. این روش در بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی، مایع فراوان در شکم و یا در بیماران چاق مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه به دست آمده از این روش معمولاً بسیار کوچک است و ارزیابی نمونه کبدی را مشکل می کند.

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان

نمونه برداری از طریق لاپاروسکوپ (Laparoscopic liver biopsy):

در این روش لوله ای از طریق پوست شکم وارده شده و مجهز به دوربین است. سوزن نمونه برداری از طریق لوله، زیر دید مستقیم به سمت کبد رفته و نمونه برداری کبد انجام می شود. این روش، روش تهاجمی تری نسبت به روش های قبلی بوده و در مواردی که عمل جراحی با لاپاروسکوپ در حوالی کبد انجام میشود، میتوان به بررسی کبد و نمونه برداری از آن پرداخت.

نمونه برداری از طریق جراحی:

این روش فقط در مواردی که نیاز به جراحی باز در اطراف کبد می باشد، انجام پذیر خواهد بود. در صورتی که این کار توسط پزشک متخصص انجام شود ریسک عارضه بعدی بسیار کاهش پیدا می کند.

 


مطالب پیشنهادی:

آمادگی های قبل رادیولوژی باریوم سوالو چیست؟

علل انجام آزمایش باریوم سوالو چیست؟

کاربردها و عوارض اندوسونوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.