روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو

روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو

نوشته امروز سایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان که برای شما عزیزان تهیه شده است. به بررسی روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو می پردازیم.

به طور کلی، تست باریوم سوالو شامل فرآیند زیر است:

  • از شما خواسته می شود هرگونه لباس، جواهرات یا سایر اشیائی را که ممکن است مانع از انجام تست باریم سوالو شوند را در بیاورید.
  • شما روی یک میز اشعه ایکس دراز خواهید کشید که می تواند شما را از حالت افقی به حالت عمودی حرکت دهد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که در طول تست باریوم سوالو وضعیت خود را تغییر دهید. برای مثال، ممکن است لازم باشد به پهلو، پشت یا شکم دراز بکشید.
  • رادیولوژیست ممکن است ابتدا از قفسه سینه و شکم شما عکسبرداری کند.
  • رادیولوژیست از شما می خواهد که یک نوشیدنی غلیظ و گچی باریم را قورت دهید. باریم معمولاً طعم دار است؛ اما ممکن است طعم چندان خوبی نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روشهای نمونه برداری از کبد

روش و عوارض انجام رادیولوژی باریوم سوالو | سونوگرافی پستان اصفهان

  • همانطور که باریم را می بلعید، رادیولوژیست یک عکس، مجموعه ای از اشعه ایکس، یا فلوروسکوپی می گیرد تا حرکت باریم را در دهان و گلو مشاهده کند.
  • ممکن است از شما خواسته شود در زمان های خاصی در طول تست باریوم سوالو نفس خود را حبس کنید.
  • به شما یک نوشیدنی باریم رقیق‌تر داده می‌شود تا آن را ببلعید. رادیولوژیست از اشعه ایکس یا فلوروسکوپی برای تماشای پایین رفتن باریم در مری استفاده می کند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک قرص باریم را قورت دهید. این یک قرص کوچک است که می تواند به نشان دادن مشکلات خاصی در مری کمک کند.
  • پس از اینکه رادیولوژیست تمام عکس های اشعه ایکس را گرفت، به شما کمک می شود تا از روی میز بلند شوید.

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان

عوارض باریم سوالو

در صورتی که محلول باریم، کاملاً از بدن دفع نشود، در برخی موارد می تواند منجر به یبوست یا تجمع مدفوع در روده گردد. شما باید مقادیر زیاد مایعات دریافت کرده و از غذاهای پر فیبر استفاده کنید؛ زیرا این مواد به حرکت باریم در سیستم گوارش و خروج آن از بدن بیمار کمک شایانی می کنند. درصورتیکه با وجود رعایت موارد مذکور، مشکل از بین نرود، پزشک ماده ی ملین برای بیمار تجویز می کند. همچنین بعد از انجام تست، بیمار درخواهد یافت که رنگ مدفوع روشن تر می شود. این بدان علت است که بدنم باریوم را جذب نمی کند. مدفوع پس از خروج باریوم از بدن، به رنگ طبیعی خود باز خواهد گشت.

یکی دیگر از عوارض جانبی این تصویربرداری، قرار گرفتن در معرض اشعه ی ایکس می باشد. عوارض این امواج در طول زمان انباشته شده. و به تعداد درمان ها و تصویربرداری های اشعه ی ایکس در طول زندگی شخص مرتبط است.

 


مطالب پیشنهادی:

آمادگی های قبل رادیولوژی باریوم سوالو چیست؟

علل نیاز به انجام بیوپسی کبد چیست؟

کاربردها و عوارض اندوسونوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.