سن مناسب و محدودیت ماموگرافی

سن مناسب و محدودیت ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان

بررسی سن مناسب و محدودیت ماموگرافی

پاسخ پرسشهای خود را درباره مناسب و محدودیت ماموگرافی در این مقاله از سایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان بخوانید.

لازم است زنان زیر چهل سال ماموگرافی انجام دهند؟

به طور کلی توصیه نمی­ شود در زنانی که زیر چهل سال سن دارند، ماموگرافی انجام شود، زیرا تراکم بالای بافت پستان در این سنین، مانع اثربخشی مناسب ماموگرافی برای تشخیص می ­شود. انجمن سرطان آمریکا در سال ۲۰۱۵ سن شروع ماموگرافی را ۴۵ سالگی اعلام کرد. اکثر صاحب­نظران در این زمینه معتقدند خطر کلی برای سرطان پستان در زنان جوان­تر از چهل سال وجود دارد و ارزش تحمیل اشعه­ تابی به بدن و هزینه بالای ماموگرافی برای این افراد را ندارند. اما انجام ماموگرافی در زنانی که دارای سابقه خانوادگی مثبت برای سرطان پستان هستند یا دارای عوامل خطر دیگر این بیماری هستند، ممکن است توصیه شود.

خطرات و محدودیت‌های ماموگرافی به شرح زیر می‌باشد:

پرتوهای ایکس:

ماموگرافی شما را در معرض پرتوهای اشعه ایکس قرار می‌دهد. این پرتوها ضعیف هستند و در اکثر زنانی که برای انجام ماموگرافی به پزشک مراجعه می‌‌کنند مزایای حاصل از آن و خطرات و معایبش برتری دارد زیرا پزشک می‌تواند به تشخیص قطعی برسد.

سن مناسب و محدودیت ماموگرافی | سونوگرافی پستان اصفهان
دقت آزمایشات:

نتایج حاصل از ماموگرافی همیشه دقیق نیست و دقت این روش به طرز قابل توجهی به روش که مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و مهارت و تجربه متخصص رادیولوژی بستگی دارد. عوامل دیگری از قبیل سن شما و تراکم بافت سینه می‌توانند باعث ارائه نتایج مثبت یا منفی کاذب شوند.

دشواری تفسیر نتایج:

تفسیر نتایج ماموگرافی در زنان جوان دشوار است. زیرا بافت سینه در زنان جوان در مقایسه با زنان مسن حاوی غدد و رباط‌های بیشتری است. این امر باعث شده است بافت سینه آنها تراکم بیشتری داشته باشد. و این مسئله باعث ارائه نتایج منفی کاذب می‌شود. با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پیری بافت چربی سینه افزایش پیدا می‌کند و از تعداد قدرت آن کاسته می‌شود که این امر باعث می‌‌شود تفسیر نتایج ماموگرافی و شناسایی تغییرات ایجاد شده در بافت سینه راحت باشد.

نیاز به تست مجدد:

گاهی اوقات انجام دادن یک تست ماموگرافی به انجام یک تست دیگر نیاز دارد. حدود ۱۰ درصد از زنانی که در سنین مختلف به انجام ماموگرافی می‌‌پردازند. به یک تست دیگر از قبیل سونوگرافی یا بیوپسی سینه برای تهیه بافت سینه و ارزیابی آن در آزمایشگاه نیاز دارند اما به خاطر داشته باشید که در اکثر موارد یافته‌های غیرعادی بافت سینه که در ماموگرافی مشاهده می‌‌شوند سرطانی نیستند. در صورتی که پزشک به شما بگوید نتیجه ماموگرافی کاملاً طبیعی است از شما می‌‌خواهد که اگر قبلا تست ماموگرافی انجام داده‌اید آن را برای مقایسه با تست جدید به همراه داشته باشید تا به این ترتیب تواند به تشخیص قطعی برسد. بهتر است همیشه اسکن ماموگرافی خود را در یک مرکز معتبر انجام دهید.

عدم تشخیص همه نوع تومور:

ماموگرافی غربالگری نمی‌‌تواند همه انواع تومورهای سرطانی سینه را تشخیص دهد. برخی از انواع تومورها از طریق معاینه جسمانی شناسایی می‌‌شوند و ممکن است. در ماموگرافی دیده نشوند. ممکن است تومور بسیار کوچک باشد که در نقاطی قرار داشته باشد. که شناسایی آن توسط دستگاه ماموگرافی دشوار است. به عنوان مثال تومور که زیر بغل به وجود می‌آید به راحتی در ماموگرافی دیده نمی‌شود. همیشه احتمال اینکه از هر پنج تومور یک تومور در بیماران دیده نشود وجود دارد به همین دلیل انجام معاینه جسمانی اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید از آن غافل شد.

تماس با خانم دکتر فاطمه کرمی

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان


مطالعه بیشتر:

تزریق درمانی مفصل شانه و تشخیص آن

تزریق مفصل شانه و کنترل درد آن

نحوه انجام اسکن ام آر آی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *