سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟

سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟

در نوشته امروز همراهمان باشید با دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان  تا با هم مطالعه کنیم که سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟

سونوگرافی بیضه ها

بیضه ها که اعضاءاصلی تولید مثل در مردان به حساب می آیند نیز ممکن است بنا به دلایلی متعددی تحت سونوگرافی قرار گیرند . از جمله این موارد می توان با واریکوسل ( گشادی و اتساع سیاهرگ های بیضه ) ، هیدروسل ( آب آوردن کیسه بیضه ) و بیضه های پایین نیامده ( بیضه هایی که پایین نیامده یا به داخل کانال کشاله ران و شکم کشیده شده اند ) ، ضربه های وارده به بیضه و پیچش بیضه ها و … اشاره نمود . معمولاً در حین بررسی سونوگرافی واریکوسل از بیمار خواسته می شود تا نفس عمیق کشیده و آن را در سینه حبس کند تا وریدهای بیضه برجسته تر شده و راحت تر تحت بررسی قرار گیرند . به علاوه بیضه ها و کیسه بیضه در حالت ایستاده نیز تحت بررسی قرار می گیرند.

سونوگرافی غده تیروئید :

غده تیروئید نیز مانند سایر غدد بدن می تواند دچار تومورهای توپر یا حفرات خالی ( کیست ) شود . معمولاً متخصص عدد مترشحه داخلی پس از معاینات اولیه و احیاناً انجام اسکن رادیو ایزتوپ ، سونوگرافی غده تیروئید را به دو منظور درخواست می کند :

 1. تشخیص تومورهای توپر از کیست ها
 2. تشخیص این مسئله که غده تیروئید فقط در گردن قرار دارد یا اینکه به داخل سینه و پشت جناغ کشیده شده است .

آمادگی های پیش از سونوگرافی غده تیروئید

نیاز به آمادگی خاصی نیست. در حین سونوگرافی حرف نزنید و غیر از مواقعی که پزشک سونوگرافیست اجازه می دهد آب دهانتان را قورت ندهید. نتایج آزمایشات و اسکن رادیوایزوتوپ قبلی را همراه داشته باشید.

والدین گرامی

حتماً نوزاد پسرتان را در ماه اول پس از تولد جهت معاینه بیضه ها به نزد متخصص اطفال ببرید . توجه داشته باشید که پایین نیامدن بیضه ها و باقیماندن آنها در داخل شکم و کانال اینگوینال ( کشاله ران ) احتمال نازایی و بروز سرطان در بیضه ها را افزایش می دهد . لذا باید سریعاً تحت درمان و در صورت نیاز دیگر اقدامات لازم و جراحی قرار گیرند.

سونوگرافی برای چه اندام هایی قابل انجام است؟ | سونوگرافی پستان اصفهان

آمادگی های پیش از سونوگرافی بیضه ها :

سونوگرافی بیضه ها نیاز به آمادگی خاصی ندارد . رعایت بهداشت محدوده دستگاه تناسلی خارجی لازم است. هر چند اجباری در حذف موهای ناحیه زهار وجود ندارد و رعایت بهداشت منطقه کافی است ولی بهتر است که روز قبل از مراجعه اقدام به نظافت موهای این ناحیه بنمایید.

سونوگرافی چشم

با استفاده از سونوگرافی می توان اطلاعات باارزشی از کره چشم و فضای پشت چشم و محتویات آن به دست آورد.

برای سونوگرافی چشم از دو روش :

 1. سونوگرافی از روی پلک
 2. سونوگرافی مستقیم از روی سطح قرنیه استفاده می شود. با سونوگرافی چشم می توان به بررسی قطره چشم ، وجود تومورهای داخل چشمی و پشت کره چشم ، وضعیت عروقی چشم و…. دست یافت.

آمادگی های پیش از انجام سونوگرافی چشم

 • خانم ها باید قبل از انجام این سونوگرافی از استفاده از هر گونه مواد آرایشی صورت و خصوصاً پلک ها بپرهیزند.
 • قبل از انجام آزمون ، لنزهای تماسی را از چشم خود خارج نمائید.
 • در حین آزمایش حتی المقدور از پلک زدن بپرهیزید.

سونوگرافی در ارتوپدی

سونوگرافی در بررسی بافت های نرم اندام ها و بخش های غضروفی نیز کاربرد دارد . از جمله این بافت های نرم می توان به وترها و رباط ها ، مفاصل و عضلات اشاره نمود .

این روش در تشخیص بیماریهایی چون :

 • در رفتگی مادرزادی مفصل ران
 • پارگی تاندون پشت پا ( تاندون آشیل )
 • پارگی عضلات چرخاننده شانه
 • خونریزی داخلی عضلات
 • تومورها و کیست های بافتهای نرم
 • منیسک های زانو

آمادگی های پیش از سونوگرافی ارتوپدیک

نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد . بهتر است ناحیه مورد بررسی زخم باز نداشته باشد ، به علاوه اندام مورد نظر نباید در داخل گچ باشد.

سونوگرافی داپلر عروق

از سونوگرافی داپلر جهت بررسی جریان خون در داخل رگها استفاده می شود . خونی که به دستگاه نزدیک می شود و خونی که از ان دور می شود به ترتیب با رنگ های قرمز و آبی در صفحه نمایشگر قابل دیدن است . از این روش برای بررسی و تشخیص تنگی های عروقی ، جداسازی از تومورهای بدخیم از خوش خیم ، توده های کم خون از پرخون ، انسداد و گرفتگی عروق اندام در افراد سیگاری و …. استفاده می شود .

آمادگی های پیش از سونوگرافی داپلر

مشابه آمادگی سونوگرافی های ارتوپدی است . به علاوه ترس و اضطراب بی مورد بیمار ممکن است اختلال مختصری در نتایج سونوگرافی داپلر ایجاد نماید. انجام سونوگرافی داپلر با صدای حرکت خون سرخرگی و سیاهرگی که گاهی شبیه صدای جیغ گریه است همراه می باشد . از این صداها هراس پیدا نکنید.

دیگر کاربردهای سونوگرافی

از دیگر کاربردهای سونوگرافی میتوان به سونوگرافی قلب ( اکوکاردیوگرافی ) ، اندوسونوگرافی ( سونوگرافی از داخل حفرات بدن ) که در بررسی مری ، معده ، پروستات ، بیماریهای زنان و … بکار می رود . سونوگرافی اینتراوپراتیو ( سونوگرافی های حین جراحی ) که در طی آن ، در اتاق عمل هنگامی که شکم بیمار در حین جراحی باز شده است مستقیماً پروب سونوگرافی روی کبد یا سایر اعضاء قرار داده شده و ضایعات به صورت دقیق تر بررسی می شوند ، روش های مداخله ای و درمانی سونوگرافی ( اینتر و نشنال ) که برای انجام بیوپسی ، تخلیه کیست ، سوزاندن تومورها ، لیزردرمانی و … مورد استفاده قرار می گیرد اشاره نمود.

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان


مطالعه بیشتر:

تشخیص آپاندیس با سونوگرافی شکمی

نحوه آمادگی برای سونوگرافی داپلر

روشی تشخیصی در بیماریها بنام سونوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *