عوارض جانبی بلند مدت شیمی درمانی

عوارض جانبی بلند مدت شیمی درمانی سرطان پستان چیست؟

داروهای شیمی درمانی معین برای سرطان سینه می‌­تواند موجب عوارض جانبی بلند مدت شیمی درمانی شود که شامل موارد زیر می‌شوند:

نازایی

عارضه­‌ی جانبی امکان­پذیری که ممکن است برطرف شود، نازایی است. بعضی از داروهای ضد سرطان به تخمدان­‌ها آسیب می­زنند. این موضوع ممکن است موجب علائم یائسگی شوند، از جمله گُرگرفتگی­‌ها و خشکی واژن. دوره­‌های مربوط به قاعدگی ممکن است نامنظم یا متوقف شوند (فقدان قاعدگی). اگر تخمک‌گذاری قطع شود، بارداری غیرممکن می­‌شود.

بسته به سن شما، شیمی درمانی ممکن است سبب یائسگی همیشگی پیش از موعد، شود. با پزشک خود در مورد ریسک قاعدگی همیشگی و عواقب آن، گفتگو کنید. اگر به قاعده شدن ادامه دادید، هنوز قادر به باردارشدن هستید، حتی در طی درمان. اما چون عوارض شیمی درمانی برای جنین، خطرناک می­‌باشند، با پزشک خود راجع به گزینه‌­های کنترل زاد و ولد قبل از شروع درمان، صحبت کنید.

کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان

زنانی که به دلیل شیمی درمانی، زود، یائسگی را تجربه می­‌کنند، ممکن است دارای ریسک بالاتری از شرایط باریک شدن استخوان ناشی از کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان، باشند. به طور کلی، توصیه می‌­شود که این زنان آزمایشات تراکم استخوان را به طور دوره‌­ای داشته باشند و در صورت امکان، درمان‌­هایی برای جلوگیری از کمبود استخوان بیشتر، را انجام دهند.

آسیب قلبی

شیمی درمانی ریسک کمی در مورد ضعیف شدن ماهیچه‌­ی قلب و سبب سایر مشکلات قلبی، به همراه دارد.

سرطان خون

شیمی درمانی برای سرطان سینه، به ندرت می­‌تواند سرطان ثانویه­‌ای را به راه بیاندازد،
از جمله سرطان سلول­‌های خون (سرطان خون)، چندین سال پس از تکمیل شدن شیمی درمانی.

سونوگرافی پستان اصفهان | عوارض جانبی بلند مدت شیمی درمانی

عوارض جانبی دیگر

احساساتی مانند ترس، غم و انزوا می­‌توانند در طی درمان و نیز بعد از درمان، با عوارض جانبی فیزیکی شیمی­ درمانی، ترکیب شوند. در طول مدت شیمی درمانی شما مرتبا با متخصصین غدد پرستاران در تماس و مورد پشتیبانی می­‌باشید. همه‌­ی کسانی که در این عمل درگیر می‌شوند، در حال انجام کاری در قبال هدفی یکسان، می­‌باشند که آن هدف، تکمیل درمان با بهترین نتیجه‌­ی ممکن می‌­باشد. ممکن است زمانی که درمان به اتمام می‌رسد، اینطور احساس کنید که تنها هستید، و اینکه درمان به شما کمکی نمی‌­کند تا به زندگی معمول خود برگردید یا با ترس‌های برگشت دوباره­‌ی سرطان سینه، مقابله کنید.

در نظر بگیرید تا با یک متخصص سلامت روانی که با افرادی کار می‌کند که بیماری سرطان دارند، صحبت کنید. این کار نیز کمک می­‌کند تا با کسی که در همان شرایط شما بوده است، صحبت کنید. از طریق خط تلفن ویژه‌­ی کسی که از سرطان جان به در برده است، گروه پشتیبانی یا یک انجمن آنلاین، با دیگران ارتباط برقرار کنید.

دکتر فاطمه کرمی

متخصص رادیولوژی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی پستان اصفهان

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

سرطان پستان | عوامل خطر ساز و راه های درمانی

نمونه برداری پستان با سوزن باریک (FNA)

آشنایی با انواع روش های انجام رادیولوژی

شیمی درمانی سرطان سینه

عوارض جانبی کوتاه مدت شیمی درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *