ممنوعیت‌های اسکن ام آر آی

سونوگرافی پستان اصفهان | ممنوعیت‌های اسکن ام آر آی

ممنوعیت‌های اسکن ام آر آی شامل چه مواردی است؟

ممنوعیت‌های اسکن ام آر آی در خصوص دردهای مرتبط با ستون فقرات ناحیه کمر و گردن یا اسکن پاها به شرح زیر می‌باشد:

  • افرادی که از پیس میکر استفاده می‌‌کنند نباید ام آر آی بدهند.
  • افرادی که در بدن آنها جسم خارجی فلزی وجود دارد از قبیل قطعه فلزی در مغز یا چشم یا پلاتین در استخوان مجاز به انجام اسکن ام آر آی نیستند زیرا میدان مغناطیسی باعث می‌‌شود که این قطعه فلزی شروع به حرکت نماید.
  • افرادی که دچار ترس از فضای بسته هستند ممکن است نتوانند متقاضی انجام این نوع اسکن باشند البته امروز برخی از دستگاه‌های جدید مجهز به اسکنر باز هستند و پزشک برای آرامش بیمار به او داروی آرام بخش خواهد داد.
  • افرادی که در بدن آنها قطعات فلزی وجود دارد از قبیل پیچ و مهره فلزی می‌توانند ام آر آی بدهند اما به علت وجود این قطعات فلزی دقت و وضوح تصاویر به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و ستون فقرات به خوبی دیده نخواهد شد.

در برخی از افرادی که از فلز ضد زنگ برای فیوژن استفاده شده باشد این نوع پروتز در مقایسه با پروتز تیتانیوم مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر از تیتانیوم برای فیوژن استفاده می‌‌شود و دیگر فلز ضد زنگ کاربرد چندانی ندارد زیرا باعث می‌شود پس از عمل بیمار نتواند اسکن ام آر آی بدهد. در صورتی که بیمار همه شرایط لازم برای انجام اسکن ام آر آی را داشته باشد هیچ گونه ممنوعیتی در ارتباط با انجام آن وجود نخواهد داشت و به این ترتیب اسکن ام آر آی می‌‌تواند در تشخیص مشکل بیمار و کمک به درمان او مفید باشد.


دکتر فاطمه کرمی

فلوشیپ تصویربرداری پستان، متخصص رادیولوژی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی پستان اصفهان

سرطان پستان

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

شیمی درمانی سرطان سینه

سونوگرافی سینه در زمان پریود

تشخیص و درمان سندروم آشرمن

چگونه برای MRI آماده شویم ؟

ام آر آی و بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *