میزان شیوع بیماری امیکرون در کودکان

میزان شیوع بیماری امیکرون در کودکان | سونوگرافی پستان اصفهان

میزان شیوع بیماری امیکرون در کودکان

هنوز اطلاعات رسمی و قطعی درباره میزان شیوع این بیماری در میان کودکان، وجود ندارد. آمارهای موجود، صرفا تخمینی هستند. در بین مردم، این سخن که کودکان به اندازه بزرگسالان، به بیماری کرونا مبتلا نمی شوند، بسط زیادی پیدا کرده است. با این حال، هنوز هم کودکان ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. علاوه براین، عوارض خطرناکی نیز ممکن است بروز پیدا کند. قصد داریم تا در مقاله امروز وبسایت دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان بطور خلاصه میزان شیوع بیماری امیکرون در کودکان را مورد مطالعه قرار دهیم.

به طور کلی، کودکان، در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی مدت و سندرم التهابی چند سیستمی هستند. حتی با ابتلا به موارد خفیف کووید۱۹، احتمال بروز این عوارض، همچنان وجود خواهد داشت. بنابراین، محافظت از کودک در برابر این بیماری، ایده ای منطقی و پیشگیرانه است.

به گفته پزشکان، کودکان مبتلا به کووید۱۹، مقاومت بهتری در برابر این بیماری بروز می دهند. به طور کلی، پاسخ ایمنی بدن انسان، به دو شکل است:

  1. ایمنی ذاتی که از زمان تولد انسان، با او همراه است و از او محافظت می کند.
  2. نوع دیگر ایمنی، ایمنی اکتسابی است که انسان پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، آن را به دست می آورد.

خطر کرونا بیشتر است یا آنفولانزا؟

بنابر گفته پزشکان، از آن جایی که کودکان ایمنی ذاتی قوی تری نسبت به بزرگسالان دارند، پس بهتر می توانند با ویروس کرونا مبارزه کنند. همچنین، طبق گفته پزشکان، تأثیر ویروس کرونا بر سلامت کودکان، مشابه بیماری آنفولانزا است. در واقع، آنفولانزا در آن گروه، سنی کشنده تر است.
از زمان شروع همه‌ گیری بیماری کووید۱۹، ۵۴۸ کودک بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹، جان خود را از دست داده‌ اند. این میزان، تقریباً مانند آمار مرگ بر اثر آنفولانزا در یک سال، مقداری معمولی است. هیچ کس واقعاً در مورد این موضوع صحبت نمی کند، زیرا معادل دانستن COVID-19 با آنفولانزا، نوعی تابو است.

همچنین، شما نیز نباید این مقایسه را انجام دهید، زیرا در بزرگسالان، این دو بیماری، یکسان نیستند. اما در مورد کودکان، تأثیر این دو اختلال بر سلامتی آن ها، معمولا مشابه یکدیگر است. بروز بیماری شدید در کودکان، نادر است و میزان مرگ و میر در میان آن ها، حدود دو نفر در هر ۱ میلیون است.

میزان شیوع بیماری امیکرون در کودکان | سونوگرافی پستان اصفهان

میزان ابتلای کدام گروه بیشتر است؟

طبق آمار، می توان گفت که میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹، در میان کودکان، کم تر از بزرگسالان است. به همین علت، افراد ترجیح می دهند که یک کودک مبتلا به این بیماری باشند تا یک بزرگسال مبتلا به کووید۱۹! علاوه براین، افراد سالمند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان، در برابر کووید۱۹ دارند.

بر اساس آمارها و تحلیل های موجود، احتمال ابتلای کودکان به بیماری شدید، نسبت به بزرگسالان، بسیار کمتر است. اما وقتی بخش عظیمی از جمعیت مبتلا می شوند، ابتلا به موارد شدیدتر را در کودکان نیز مشاهده خواهیم کرد. حتی اگر این شرایط، یک پیامد نادر برای هر کودکی باشد، اما هنوز هم امکان دارد به وقوع بپیوندد.
به گفته پزشکان، در حالی که بیماری کووید۱۹، مطمئناً به بزرگسالان، شدیدتر و بیش تر از کودکان ضربه می زند، در مجموع، این بدان معنا نیست که شما با کودکان بسیار بیمار مواجه نخواهید شد. به طور کلی، این خطر، برای کودکانی که واکسینه نشده اند، بیشتر است.

نوزادان چه میزان در خطر هستند؟

نتایج یک مطالعه که اخیرا انجام شده است، نشان داد که نوزادانی که از مادران واکسینه شده متولد می شوند، دارای آنتی بادی های موجود در خون مادر نیز خواهند بود. در واقع، خون مادر که از طریق بند ناف به نوزاد منتقل می شود، سرشار از آنتی بادی است.

به گفته پزشکان، مادران واکسینه شده، به عبارت دیگر، از نوزادانشان در چند ماه اول زندگی، محافظت می کنند. علاوه براین، شیردهی نیز می تواند آنتی بادی ها را به نوزاد منتقل کند، اما نه به اندازه واکسیناسیونی که در دوران بارداری مادر انجام می شود.

اما به‌ طور خاص در مورد ویروس Omicron، نمی توان به طور قاطع نظر داد. این موضوع، فقط به این علت است که در حال حاضر، اطلاعات کمی در مورد این نوع ویروس کرونا در میان مجامع علمی وجود دارد. با گذشت زمان، اطلاعات بیشتری کسب خواهد شد.

دکتر فاطمه کرمی سونوگرافی پستان اصفهان


مطالعه بیشتر:

روش های تشخیص ابتلا به امیکرون

هدف و نتیجه جواب بیوپسی پستان

دلایل فشرده سازی سینه در ماموگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.