نمونه برداری پستان به روش جراحی

نمونه برداری پستان به روش جراحی چگونه است؟

نمونه برداری پستان به روش جراحی : دراین روش بخشی از توده یا در اغلب موارد تمامی آن توسط یک برش کوچک که بر روی پستان ایجاد می شود، خارج می گردد. این روش با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود و پس از اتمام عمل، محل برش بخیه خواهد شد. این روش که سالیان زیادی به عنوان روش استاندارد برای تشخیص و در موارد درمان همزمان بوده است امروزه (برای رسیدن به تشخیص نهایی) کنار گذاشته شده و تنها در موارد بسیار محدودی کاربرد دارد و جای خود را به نمونه برداری های سوزنی داده است که نیاز به اطاق عمل نداشته و روش کم درد تر و آسانتری است.

نمونه به دست آمده از جراحی می تواند به صورت

  • ۱. تازه (بلافاصله بعد از خارج کردن از بدن) و یا
  • ۲. انجماد نسجی (فروزن سکشن) و یا
  • ۳. در فرمل به بخش آسیب شناسی منتقل شود.

در روش دوم که برای مدتها به صورت گسترده ای انجام می شد،
تشخیص بافتی در همان حین که بیمار بیهوش بود و در کمتر از یکساعت داده می شد و جراح می توانست به جراحی خود ادامه دهد.

روش انجماد نسج یا فروزن و یا آزمایش حین عمل، امروزه برای تشخیص سرطان پستان تقریبا کنار گذاشته شده است و کاربرد زیادی ندارد. اشکالات این روش که باعث شده است این روش روز به روز کمتر مورد استفاده قرار گیرد این است که اولا امکان اشتباه در تشخیص وجود دارد و بعد اینکه با توجه به پیشرفت های مهمی که در زمینه درمان های دارویی در سرطان پستان شده است، جزییات بیماری در این روش مشخص نشده و بنابراین نمی توان راه های دیگر درمانی را در صورت نیاز در موقع مناسب به کار گرفت. مثلا اگر بیماری با توجه به جزییات گزارش پاتولوژی بهتر بود ابتدا شیی درمانی و بعد جراحی می شد، این فرصت را از دست داده و جراحی بیمار انجام شده است!

سونوگرافی پستان اصفهان | نمونه برداری پستان به روش جراحی

به طور خلاصه میتوان گفت که هم رسیدن به تشخیص با جراحی و هم رسیدن به تشخیص سرطان از طریق آزمایش حین عمل امروزه کمتر مورد توجه هستند. البته باید دانست در مراکز درمانی کوچک و به ویژه در شهر های با امکانات پزشکی غیر پیشرفته، ممکن است طبق صلاحدید پزشک معالج انجام این روش مورد استفاده قرار گیرد.

شاید بتوان گفت که کاربرد این روش در حال حاظر محدود به بررسی حاشیه های محل عمل از نظر عدم وجو سرطان باقی مانده در بدن (در موارد محدود و خاص) می باشد.

 


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی پستان اصفهان

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

سرطان پستان | عوامل خطر ساز و راه های درمانی

نمونه برداری پستان با سوزن باریک (FNA)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *