نکات مراقبتی بعد از جراحی فلپ پستان

نکات مراقبتی بعد از جراحی فلپ پستان | بیوپسی سینه اصفهان

بررسی نکات مراقبتی بعد از جراحی فلپ پستان

جراحی فلپ یکی از روش های بازسازی شکل پستان پس از جراحی برای برداشتن سینه در سرطان است. مانند هر عمل جراحی، شما باید تا حد امکان در مورد مزایا و خطرات آن بیاموزید و قبل از انجام جراحی آن ها را با پزشک خود در میان بگذارید. در ادامه این مطلب سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان نکات مراقبتی بعد از جراحی فلپ پستان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع جراحی فلپ پستان

انواع مختلفی از روش های فلپ وجود دارد. آن ها اغلب با عضله یا شریان مورد استفاده نامگذاری می شوند و عمدتاً در دو گروه قرار می گیرند:

فلپ ساقه:

فلپ ساقه ای بافت را از محل خود به سمت سینه یا دیواره قفسه سینه حرکت می دهد در حالی که هنوز به منبع خون اصلی خود متصل است. رایج ترین فلپ ساقه ای که برای بازسازی سینه استفاده می شود، فلپ لتیسموس دورسی (LD) است که در آن از بافت پشت (پوست، چربی و ماهیچه) برای ساختن یک سینه جدید استفاده می شود. از بافت دیواره شکم می توان به عنوان فلپ ساقه (عضله عرضی راست شکمی یا فلپ TRAM) نیز استفاده کرد. اما این تا حد زیادی با نسخه فلپ آزاد آن جایگزین شده است، جایی که می توان عضله را به طور کامل یا جزئی ذخیره کرد.

فلپ آزاد:

یک فلپ آزاد بافت، چربی، پوست و بخشی از ماهیچه ها را در یک ناحیه از بدن حرکت می دهد تا یک سینه جدید بسازد. این بافت به طور کامل از بدن خارج شده و به سمت قفسه سینه حرکت می کند. سپس رگ ‌های خونی (شریان ‌ها و سیاهرگ ‌ها) باید دوباره به رگ‌ های دیواره قفسه سینه متصل شوند تا بافت زنده بماند. این نیاز به استفاده از یک میکروسکوپ (میکروسجراحی) برای اتصال رگ‌ های کوچک دارد و عمل جراحی بیشتر از فلپ پایه دار طول می‌ کشد.

در بیشتر مواقع، فلپ های آزاد نیازی به برداشتن عضله از ناحیه اهدا کننده ندارند، بنابراین خطر کمتری برای از دست دادن قدرت عضلانی وجود دارد و محل اهدا کننده اغلب بهتر از زمانی است که عضله برداشته شده بود. خطر اصلی این است که گاهی اوقات رگ های خونی مسدود می شوند و فلپ به دلیل خون رسانی ضعیف یا عدم وجود خون کار نمی کند. دیواره شکم محبوب ترین و رایج ترین محل اهدا کننده برای بازسازی سینه است. سایر مناطق اهدا کننده ممکن برای بازسازی سینه، ران، باسن و کمر است.

مراقبت های بعد از جراحی فلپ پستان

بازگرداندن حس به سینه بازسازی شده

در طی ماستکتومی ، اعصاب بریده می شوند و باعث از دست دادن حس در آن طرف می شود. پوست روی دیواره قفسه سینه می تواند احساس بی حسی داشته باشد یا حساس تر باشد. این احساس ممکن است بعد از چند ماه یا چند سال دوباره برگردد یا اصلاً نباشد. یافتن راه هایی برای بازگرداندن احساس در سینه بازسازی شده به هدف بازسازی بافت (فلپ) پستان تبدیل شده است. اغلب ممکن است یک عصب حسی (عصبی که احساس را کنترل می کند) در فلپ نگه دارید. روی دیواره قفسه سینه، یک عصب بین دنده ها جدا شده و سپس دوباره با عصب فلپ متصل می شود. این اتصال به تحریک فلپ بافتی برای بازیابی احساس کمک می کند. مطالعاتی وجود دارد که بهبود حس را با استفاده از این تکنیک نشان می دهد.

فعالیت

زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی شما کمک می کند.

 • تا حدود ۶ هفته پس از جراحی، از بلند کردن هر چیزی که باعث ایجاد فشار می شود خودداری کنید. این ممکن است شامل کودک، کیسه های مواد غذایی سنگین، ظروف شیر، کیف یا کوله پشتی سنگین، کیسه های خاک گربه یا سگ، جاروبرقی یا هر چیزی که بیش از ۴.۵ تا ۷ کیلوگرم (۱۰ تا ۱۵ پوند) وزن داشته باشد. به مدت ۳ تا ۶ هفته چیزی را بالای سر خود بلند نکنید.
 • وقتی خم می‌ شوید یا سرفه می‌ کنید، از دست‌ ها یا یک بالش سفت برای حمایت از ناحیه‌ ای که فلپ عضلانی گرفته شده است استفاده کنید. این به کاهش درد کمک می کند.
 • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید و رابطه جنسی داشته باشید.
 • می توانید اولین دوش خود را روز بعد از برداشتن مجرای مجرای برش خود بگیرید. این معمولا در حدود ۱ هفته است. برای حدود ۴ هفته از حمام کردن یا غوطه ور شدن در وان آب گرم خودداری کنید.
 • احتمالاً ظرف ۳ تا ۶ هفته خواهید توانست به سر کار یا روال عادی خود بازگردید. این بستگی به نوع کاری که انجام می دهید و هر درمان دیگری دارد.
نمونه برداری جراحی پستان | جراحی پستان اصفهان
رژیم غذایی

می توانید از رژیم غذایی معمولی خود استفاده کنید. اگر معده شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید.
مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما بلافاصله پس از جراحی منظم نیست. این رایج است. سعی کنید از یبوست و زور زدن با حرکات روده جلوگیری کنید.

داروها

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید داروهای خود را مجدداً شروع کنید. او همچنین در مورد مصرف داروهای جدید به شما دستورالعمل می دهد.

 • اگر آسپرین یا رقیق‌کننده ‌های خون دیگری مصرف می‌ کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا و چه زمانی مصرف مجدد آن را شروع کنید. مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که پزشک شما چه می خواهد انجام دهید.
 • داروهای ضد درد را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.
 • اگر پزشک داروی تجویزی برای درد به شما داده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.
 • اگر داروی مسکن تجویزی مصرف نمی کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

مراقبت از محل جراحی

اگر پزشک دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه مراقبت از برش به شما داده است، آن دستورالعمل ها را دنبال کنید.
ممکن است پس از جراحی از یک سوتین مخصوص استفاده کنید که باندهای شما را در جای خود نگه می دارد. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید از پوشیدن سوتین خودداری کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که سوتین را در شب و همچنین در روز برای چندین هفته بپوشید. به مدت ۱ ماه از سوتین زیر سیمی استفاده نکنید.
اگر نوارهای چسب روی محل برش دارید، آن را به مدت یک هفته یا تا زمانی که از بین برود، بگذارید.
محل را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، که می تواند روند بهبود را کند کند.
هر روز ۱ یا ۲ بار بانداژ را عوض کنید. در نظر بگیرید که کسی در این زمینه به شما کمک کند.
ورزش
سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. با کمی بیشتر از روز قبل پیاده روی شروع کنید. کم کم میزان پیاده روی خود را افزایش دهید. پیاده روی جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از ذات الریه، یبوست و لخته شدن خون در پاها کمک می کند.
از انجام فعالیت ‌های سنگین مانند دوچرخه ‌سواری، دویدن، وزنه‌ برداری یا ورزش ‌های هوازی تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد، خودداری کنید. این شامل کارهای خانه نیز می شود، به خصوص اگر مجبور باشید از بازو در کنار جراحی خود استفاده کنید.
پزشک به شما می گوید که چه زمانی باید تمرینات کششی و فعالیت های عادی را شروع کنید.

تماس با دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

عوارض جراحی فلپ پستان

 • بلافاصله پس از جراحی فلپ، احتمالاً احساس ضعف خواهید کرد و ممکن است به مدت ۲ تا ۳ هفته احساس درد کنید. شما در سینه و ناحیه ای که فلپ گرفته شده درد خواهید داشت. ممکن است در آن نواحی احساس کشش داشته باشید. می‌توانید انتظار داشته باشید که هر روز احساس بهتر و قوی‌تری داشته باشید، اگرچه ممکن است برای یک یا دو هفته به داروی مسکن نیاز داشته باشید. ممکن است به راحتی خسته شوید یا انرژی کمتری نسبت به معمول داشته باشید. این ممکن است تا چند هفته پس از جراحی ادامه یابد.
 • بخیه ها معمولا در عرض ۵ تا ۱۰ روز برداشته می شوند.
 • سینه جدید ممکن است سفت تر و گردتر یا صاف تر از سینه دیگر شما به نظر برسد. شکل سینه قبل از جراحی دقیقاً مطابق با سینه دیگر شما نیست. بازسازی سینه نمی تواند احساس طبیعی را به سینه شما بازگرداند. اما با گذشت زمان، برخی از احساسات ممکن است بازگردند. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا سینه شما بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *