نکات مراقبتی قبل از انجام ام آر آی

نکات مراقبتی قبل از انجام ام آر آی | بیوپسی سینه اصفهان

بررسی نکات مراقبتی قبل از انجام ام آر آی

برای اینکه بتوانیم بررسی کنیم که نحوه‌ی انجام ام آر آی چگونه است، همزمان، مراقبت‌ها را در سه بازه‌ی زمانی، قبل از انجام، در هنگام انجام و بعد از انجام عکس برداری رزونانس مغناطیسی مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه این مطلب سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان به بررسی نکات مراقبتی قبل از انجام ام آر آی خواهیم پرداخت.

نکات و دستورات قبل از انجام ام آر آی

 • اگر برای‌تان سوال است که قبل از ام آر ای چی بخوریم به این نکته توجه کنید که باید حدود ۴ ساعت قبل از انجام تصویربرداری، به‌صورت کامل ناشتا باشید ( منظور از ناشنایی این است که حتی باید از آشامیدن آب، استعمال دخانیات و جویدن آدامس هم خودداری کنید).
 • در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود تا ۴ ساعت قبل از اسکن چیزی نخورید یا ننوشید. گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود که قبل از انجام اسکن مقدار زیادی آب بنوشید و این موضوع بستگی به نظر پزشک و تکنسین تصویربردار دارد.
 • معمولاً از شما خواسته می‌شود که با مشورت با پزشک خود، مصرف دارو‌ها را قطع کنید. در مورد داروی متفورمین درخواست می‌شود که از ۲۴ ساعت قبل از شروع و ۴۸ ساعت بعد از انجام با مشورت با پزشک متفورمین را قطع کنید.
 • معمولاً از برخی افراد (افراد با سن بالاتر از ۴۰ سال و افرادی که سابقه‌ی بیماری‌های عفونی، کلیوی و دیابت دارند)خواسته می‌شود تا روز آزمایش نتایج تست کراتینین را نیز با خود به همراه داشته باشند.

مطالعه بیشتر : کاربردهای مختلف الاستوگرافی پستان

 • زمانی که به بیمارستان می‌رسید، معمولاً از شما خواسته می‌شود که پرسشنامه‌ای درباره‌ی سلامتی و سابقه‌ی پزشکی خود پر کنید. این موضوع به پرسنل پزشکی کمک می‌کند تا مطمئن شوند که اسکن را به‌صورت ایمن انجام می‌دهید.
 • هنگامی که پرسش‌نامه را تکمیل کردید، معمولاً از شما خواسته می‌شود تا رضایت امضاء شده‌ی خود را برای انجام اسکن ارائه دهید.
 • از آنجایی که اسکنر MRI میدان‌های مغناطیسی قوی تولید می‌کند. مهم است که هر جسم فلزی (ساعت، جواهرات مانند گوشواره و گردنبند،
 • حلقه‌های آویز، دندان مصنوعی، سمعک، کلاه گیس‌هایی که قسمت‌های فلزی دارند و …) را از بدن خود جدا کنید.
 • بسته به اینکه کدام قسمت از بدن شما اسکن می‌شود. ممکن است لازم باشد در طول این عمل لباس بیمارستان بپوشید. در غیر این صورت باید لباس‌هایی بدون زیپ فلزی، بست، دکمه، کمربند یا سگک بپوشید.

کاربردهای توموگرافی کامپیوتری (CT) | بیوپسی سینه اصفهان

 • در صورت داشتن سابقه‌ی واکنش‌های آلرژیک یا هرگونه مشکل لخته شدن خون قبل از تزریق، باید به تکنسین اطلاع دهید.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یک روش بدون درد است، بنابراین معمولاً نیازی به بی‌حسی (دارو‌های مسکن) نیست. اگر کلاستروفوبیک (claustrophobic) هستید، می‌توانید پس از مشورت با پزشک، از یک آرام‌بخش خفیف استفاده کنید.
 • در بخش ام آر آی کودکان، ممکن است قبل از انجام اسکن ام آر آی برای نوزادان و کودکان خردسال بیهوشی عمومی تجویز شود. این امر به این دلیل است که ثابت ماندن در طول اسکن بسیار مهم است و ساکن ماندن کاری است که نوزادان و کودکان خردسال معمولاً وقتی بیدار هستند قادر به انجام آن نیستند.

اتفاقات در حین انجام ام آر آی

اسکنر MRI یک استوانه کوتاه با دو انتها‌ی باز است. بنابراین، ابتدا باید روی یک تخت که در داخل اسکنر جا‌به‌جا می‌شود. دراز بکشید و بسته به قسمتی از بدن که اسکن می‌شود، سر یا پا‌ها را وارد اسکنر کنید. در برخی موارد، ممکن است یک قاب روی قسمتی از بدن که اسکن می‌شود (مانند سر یا قفسه سینه) قرار داده شود. این قاب حاوی گیرنده‌هایی است که سیگنال‌های ارسال شده توسط بدن شما را در طول اسکن دریافت می‌کند و می تواند به ایجاد تصویر با کیفیت بهتر کمک کند.

تماس با دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

یک کامپیوتر برای کار با اسکنر MRI استفاده می‌شود که در اتاقی متفاوت قرار دارد تا آن را از میدان مغناطیسی تولید شده توسط اسکنر دور نگه دارد. برای جلوگیری از تار شدن تصاویر، بسیار مهم است که بخشی از بدن خود را که اسکن می‌شود در تمام طول اسکن، ثابت نگه دارید. یک اسکن ممکن است از چند ثانیه تا ۳ یا ۴ دقیقه طول بکشد. ممکن است از شما خواسته شود که در طول اسکن‌های کوتاه، نفس خود را حبس کنید. بسته به اندازه‌ی ناحیه‌ای که اسکن می‌شود و تعداد عکس‌هایی که گرفته خواهد شد، کل فرآیند ۱۵ تا ۹۰ دقیقه به‌طول می‌انجامد.

مراقبت بعد از ام آر آی

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی معمولاً به‌عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود. پس از اسکن، می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.
 • رانندگی و کار با ماشین آلات سنگین و نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی به‌مدت ۲۴ ساعت پس از مصرف آرام‌بخش توصیه نمی‌شود.

تفسیر ام آر آی

برای تفسیر جواب ام آر آی باید در ابتدا مشخص شود که کدام قسمت از بدن نیاز به تصویربرداری دارد و مطابق با آن، تکنسین رادیولوژیست پس از تصویربرداری، نتایج را تفسیر و در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *