چگونه برای MRI آماده شویم ؟

سونوگرافی پستان اصفهان | چگونه برای MRI آماده شویم

چگونه برای MRI آماده شویم ؟

چگونه برای MRI آماده شویم  : در هنگام آزمایش ام آر آی ممکن است از شما بخواهند که یک روپوش مخصوص و گشاد بپوشید؛ اما اگر لباس خودتان گشاد باشد و اتصالات فلزی نداشته باشد، ممکن است بتوانید با همان لباس هم آزمایش را انجام دهید.

در برخی از موارد لازم است که قبل از ام آر آی، ماده مخصوصی که باعث کنتراست بیشتر تصویر می‌شود، به درون جریان خون شما تزریق شود. ممکن است تکنسین یا متخصص رادیولوژی و یا پرستاری که مسئول ام آر آی است، از شما در مورد هر نوع آلرژی احتمالی که دارید مانند حساسیت به اشعه ایکس یا موادی از قبیل ید، داروها، غذاها یا شرایط محیطی خاص و یا ابتلا به بیماری آسم سؤال کند.


بیشتر بدانید : رایج‌ترین موارد استفاده از ام آر آی کمر


رایج‌ترین ماده‌ای که برای تأمین کنتراست تصویر در ام آر آی استفاده می‌شود، یک ماده فلزی به نام گادولینیوم است. این فلز می‌تواند در بیمارانی که به ید حساسیت دارند نیز استفاده شود اما ممکن است قبل از استفاده، نیاز به مصرف داروهای خاصی باشد. به‌طورکلی احتمال بروز حساسیت به عامل گادولینیومی مورد استفاده در ام آر آی بسیار کمتر از حساسیت به مواد ید دار است که برای تأمین کنتراست تصاویر سی تی اسکن استفاده می‌شود. بااین‌حال حتی اگر از قبل معلوم باشد که بیمار به ماده گادولینیوم حساسیت دارد، بعد از مصرف برخی داروهای مخصوص، می‌‌توان به‌راحتی و بدون هیچ خطری از ام آر آی استفاده کرد.

اگر به بیماری‌ها یا مشکلات خطرناکی مبتلا هستید و یا اخیراً عمل جراحی انجام داده‌اید، حتماً باید به رادیولوژیست اطلاع دهید. برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های شدید کلیوی می‌تواند باعث شود که شما نتوانید ماده گادولینیوم مورد نیاز برای ام آر آی را دریافت کنید؛ بنابراین اگر سابقه ابتلا به بیمارهای کلیوی یا پیوند کبد دارید، حتماً باید قبل از ام آر آی یک آزمایش خون بدهید تا از عملکرد مناسب کلیه‌های شما اطمینان حاصل شود.


دکتر فاطمه کرمی

فلوشیپ تصویربرداری پستان، متخصص رادیولوژی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

سونوگرافی پستان اصفهان

سرطان پستان

درمان سرطان پستان در دوران بارداری

تاثیر بیوپسی در سرطان سینه

شیمی درمانی سرطان سینه

سونوگرافی سینه در زمان پریود

تشخیص و درمان سندروم آشرمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *