کاربردهای سونوتراپی

کاربردهای سونوتراپی | بیوپسی سینه اصفهان

بررسی کاربردهای سونوتراپی

نگامی که کلمه سونوگرافی را می شنوید، ممکن است به کاربرد آن در دوران بارداری به عنوان ابزاری فکر کنید که می تواند تصاویری از رحم تولید کند. این سونوگرافی تشخیصی است که برای گرفتن تصاویر از اندام ها و سایر بافت های نرم استفاده می شود. در ادامه این مطلب سایت دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی و بیوپسی سینه اصفهان کاربردهای سونوتراپی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سونوتراپی که سونوگرافی درمانی یا اولتراسوند متمرکز نیز نامیده می‌شود، یک روش درمانی غیرتهاجمی است که برای تسکین درد، بهبود گردش خون و بهبود بافت استفاده می‌شود. معمولاً یک فیزیوتراپ یا متخصصی که به افراد در مدیریت درد و بهبود تحرک کمک می کند، این درمان را انجام می دهد. کاردرمانگران یا متخصصانی که در انجام کارهای روزمره به افراد کمک می کنند، ممکن است درمان اولتراسوند را نیز ارائه دهند.

انواع سونوتراپی:

فیزیوتراپیست ها از اولتراسوند درمانی به دو روش مختلف استفاده می کنند:

کاویتاسیون:

فیزیوتراپ ممکن است از انرژی اولتراسوند برای ایجاد انقباض سریع و انبساط حباب های گاز میکروسکوپی (کاویتاسیون) در اطراف بافت آسیب دیده استفاده کند. این، از نظر تئوری، سرعت بهبود را افزایش می دهد.

مطالعه بیشتر : عوارض و موارد منع الاستوگرافی

گرمایش عمیق:

فیزیوتراپ شما ممکن است از اولتراسوند درمانی برای گرم کردن عمیق بافت نرم برای افزایش گردش خون در آن بافت ها استفاده کند. این از نظر تئوری می تواند باعث بهبودی و کاهش درد شود. همچنین ممکن است از این درمان با هدف بهبود انعطاف پذیری عضلات برای بازگرداندن دامنه کامل حرکت استفاده شود.

کاربردهای مختلف سونوتراپی:

سونوگرافی درمانی از امواج صوتی تولید شده توسط مبدل استفاده می کند. درمان اولتراسوند ممکن است به طور بالقوه در درمان دردهای مرتبط با چندین بیماری مفید باشد:

 • گردن درد
 • کمر درد مزمن
 • میوفاسیال سندرم درد، که درد و اسپاسم مکرر در ناحیه‌ای از بدن را توصیف می‌کند
 • آرتروز، بیماری التهابی مزمن که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد
 • شکستگی استخوان
 • سرطان دردناک استخوان
 • درد عصبی
 • درد ناشی از تومورهای غیر سرطانی یا رشد غیر طبیعی سلولی
 • تاندونیت، زمانی که بافتی که استخوان ها را به ماهیچه ها متصل می کند تحریک شود
 • بورسیت، زمانی که کیسه های پر از مایع در مفاصل ملتهب می شوند

در حالی که سازمان غذا و دارو (FDA) سونوگرافی درمانی را برای درمان برخی از شرایط درد مزمن تایید کرده است، هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

دلایل و موارد انجام سونوگرافی گردن | سونوگرافی سینه اصفهان

نحوه انجام سونوتراپی

هنگامی که برای درمان اولتراسوند مراجعه می کنید، درمانگر شما سطح کوچکی را برای کار بر اساس شرایط خاص شما انتخاب می کند. درمان ممکن است ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد، اما بسته به نیاز شما می تواند متفاوت باشد. یک ژل یا روی سر مبدل یا روی پوست شما اعمال می شود. این به توزیع انرژی امواج صوتی کمک می کند و از داغ شدن بیش از حد مبدل جلوگیری می کند.در طول درمان اولتراسوند درمانی، درمانگر شما به طور مداوم سر مبدل را روی ناحیه انتخاب شده و اطراف آن حرکت می دهد.

میزان درد سونوتراپی

اگر درمانگر مبدل را به طور مداوم در حرکت نگه دارد، اولتراسوند درمانی دردناک نیست. با این حال، اگر مبدل در یک نقطه برای بیش از چند ثانیه نگه داشته شود، ممکن است ناراحت کننده شود. با این حال، تعجب نکنید، اگر به جز ژل سرد روی پوستتان، هیچ احساسی ندارید. اگر ناحیه تحت درمان مخصوصاً به لمس حساس است، احتمالاً هنگام عبور سر مبدل احساس ناراحتی کنید. در صورت بروز هرگونه ناراحتی به درمانگر اطلاع دهید.

عوارض سونوتراپی

اولتراسوند درمانی باید توسط یک متخصص دارای مجوز با دستگاهی که توسط FDA تایید شده است، انجام شود.اما اگر گرما درمانی به مدت طولانی در یک محل بماند، پتانسیل ایجاد آسیب را دارد. اگر در حین درمان، احساس ناراحتی کردید، فورا به درمانگر خود هشدار دهید. یکی از خطرات بالقوه اولتراسوند درمانی این است که تغییرات سریع فشار در حین کاویتاسیون می تواند باعث میکروپلوژن شود و به فعالیت سلولی آسیب برساند. بعید است که این مورد در اکثر موارد استفاده از این روش درمان اتفاق بیفتد.

تماس با دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

مطالعات نشان می دهد که درمان اولتراسوند یک روش درمانی ایمن و غیر تهاجمی است در صورتی که به درستی انجام شود. استفاده از اولتراسوند درمانی در موارد زیر ایمن نیست:

 • در زنان باردار
 • نزدیک دستگاه ضربان‌ساز یا دستگاهی که به تنظیم ضربان قلب شما کمک می‌کند
 • روی استخوان های شکسته
 • در هر ناحیه ای که دستگاه های پزشکی کاشته شده باشد
 • در اطراف یا نزدیک مناطق دارای تومورهای سرطانی

تسکین دردهای مزمن با سونوتراپی

در حالی که FDA درمان اولتراسوند را به عنوان یک روش درمانی برای بسیاری از شرایط درد مزمن تایید کرده است، تحقیقات بیشتری برای سایر کاربردهای احتمالی هنوز در حال انجام است. مطالعات نشان می دهد که درمان اولتراسوند می تواند به طور موثر برای درمان برخی شرایط درد مزمن به عنوان یک گزینه غیر تهاجمی در مراحل اولیه استفاده شود. همچنین به عنوان یک گزینه درمانی جایگزین یا به عنوان مکمل روش های تهاجمی تر مانند جراحی استفاده می شود.

میزان هزینه سونوتراپی:

سونوتراپی هم مانند دیگر خدمات پزشکی بستگی به ناحیه ی مورد نظر و نوع خدمت، همچنین تعداد جلسات مورد نیاز که سونوتراپی را انجام می دهند دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *