ارزیابی شیوع کلسیفیکاسیون ‌های عروق پستان (BAC) غربالگری ماموگرافی

کلسیفیکاسیون عروق پستان در ماموگرافی 

هدف : ارزیابی شیوع کلسیفیکاسیون‌ های عروق پستان (BAC) در بیماران تحت غربالگری رایج ماموگرافی به منظور ارزیابی ارتباط BAC با ریسک فاکتورهای قلبی- عروقی، کلسیفیکاسیون‎های عروق کرونری و بیماری‌های عروق کرونری در آنژیوگرافی توموگرافی کامپیتری یا همان سی تی آنژیو (CCTA)

غربالگری ماموگرافی به طور گسترده برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه با بازدهی۷۰% در بین زنان ۵۰ الی ۷۰ ساله به کار می‌رود. سرطان سینه یکی از دلایل مهم مرگ و میر؛ و مسئول مرگ ۷% از بیماران سرطانی می‎باشد. اگرچه در سراسر جهان میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‎های قلبی بیش از دو برابر میزان مرگ و میر در اثر سرطان سینه است.

با توجه به تفکیک جنسیتی، ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‎های قلبی- عروقی مانند یائسگی، pre-eclampsia با در نظر گرفتن سایر ریسک فاکتورهای شایع نظیر فشار خون، دیابت بارداری و استعمال دخانیات برای زنان بسیار قابل پیش ‎بینی‌تر از مردان هستند. همچنین احتمال بیشتری دارد که زنان به دردهای قفسه سینه آتیپیک مبتلا شوند. بررسی این موضوع به زنان زیر ۵۵ سال اختصاص دارد که با توجه به دستورالعمل‏های فعلی حداقل یک دوره ماموگرافی غربالگری را انجام داده‎اند.
شناسایی کلسیفیکاسیون عروق پستان با غربالگری ماموگرافی و مطالعات متا آنالیز به منظور شناسایی شیوع سرطان پستان در برنامه‌های غربالگری؛ ۱۲.۷% می‌‍باشد. برخلاف کلسیفیکاسیون اینتیمال ناشی از بیماری‎های عروق کرونری، کلسیفیکاسیون‏های عروق کوچک پستان یا آرتریول‎های کوچک آن به خوبی در ماموگرافی نشان داده می‏‌شوند.

با توجه به مطالعات کوهورت گسترده‎ای که بر اساس غربالگری ماموگرافی انجام شده است، کلسیفیکاسیون عروق پستان با ریسک فاکتورهای بیماری‎های قلبی- عروقی، تظاهرات بالینی این بیماری‎ها و افزایش شانس خطر مرگ و میر ناشی از آن‌ها مرتبط هستند. هرچند که تا به امروز مطالعات کمی به بررسی ارتباط کلسیفیکاسیون‎های عروق پستان و جنبه های توموگرافی کامپیوتری (CT) بیماری‎های عروق کرونری پرداخته‎اند.

در مطالعه اخیر که بر روی جمعیت اهالی اسکاتلند صورت گرفته است، توموگرافی کامپیوتری Scottish  از بافت قلب (SCOT-HEART) انجام شده است که در حقیقت کارآزمایی کنترل شده رندومی است که به استفاده از سی تی آنژیوگرافی عروق کرونری در بیماران مشکوک به بیماری‎های عروق کرونری می‎پردازد. این روش مشخص می‌کند که استفاده از سی تی آنژیو (CCTA)؛ تشخیص و مدیریت بیماران را تغییر می‎دهد. این تغییر موجب شناسایی انفارکتوس میوکارد مرگبار و غیر مرگبار می‎شود و بازدهی را بهبود می‎بخشد.

در این مطالعه SCOT-HEART، شیوع کلسیفیکاسیون عروق پستان در بیمارانی که به صورت روتین ماموگرافی انجام می‎دادند ارزیابی شد و ارتباط آن با ریسک فاکتورهای قلبی- عروقی، کلسیفیکاسیون‎های عروق کرونری و بیماری‎های عروق کرونری در سی تی آنژیو تخمین زده شد.

سونوگرافی پستان اصفهان ارزیابی شیوع کلسیفیکاسیون‌های عروق پستان (BAC) غربالگری ماموگرافیمواد و روش‎ها 

در مطالعه SCOT-HEART که قبلا داده‌های آن در دیتابیس ClinicalTrials.gov با شماره NCT01149590 به چاپ رسیده بود، هیچ بررسی‎ای بر روی تصاویر ماموگرافی بیماران انجام نگرفته بود.

در این مطالعه از ۴۱۴۶ بیماری که به دلایل متعددی اعمم از وجود علائم مشکوک به بیماری‎های قلبی به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، ۲۰۷۳ نفر به طور رندوم کاندید CCTA شدند که از این تعداد ۱۷۷۸ بیمار آزمون CCTA را انجام دادند. در نهایت ۴۰۵ بیمار زن در این مطالعه شرکت داده شدند که تحت هر دو تست CCTA و ماموگرافی قرار گرفته بودند. ماموگرام‎ها بر روی سیستم آرشیو تصاویر الکترونی (PACS) قرار گرفته بودند.
همچنین از سیستم نمره دهی ASSIGN برای تعیین ریسک بیماری‏های قلبی- عروقی بیماران استفاده شد. این نمره‏دهی با در نظر گرفتن نژاد اسکاتلندی‎ها و سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‎های قلبی- عروقی در کنار ریسک فاکتورهای ابتلا به آن تعبین شده بود.

بررسی ماموگرام‎های دیجیتال به صورت یکسو کور نسبت به نتایج سی تی آنژیوگرافی یا سایر فاکتورهای کلینیکی انجام گرفت. آنها توسط حداقل دو الی سه رادیولوژیست آموزش دیده با استفاده از پارامترهای مشاهده استاندارد در یک ایستگاه کاری PACS مورد بررسی قرار گرفتند


بیوپسی همراه با سونوگرافی |CNB پستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *