بیوپسی پستان و مراقبت های لازم پس از نمونه برداری

بیوپسی پستان و مراقبت های لازم پس از نمونه برداری

بیوپسی پستان (نمونه برداری از بافت پستان) 

بیوپسی پستان روشی برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت پستان برای بررسی آزمایشگاهی است. بیوپسی پستان روشی است برای بررسی یک ناحیه مشکوک در پستان برای تعیین اینکه آیا این ناحیه سرطان پستان است یا خیر؟

چندین نوع روش بیوپسی پستان وجود دارد. بیوپسی پستان نمونه‌ای از بافتی را ارائه می‌دهد که پزشکان برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری‌ها در سلول‌های تشکیل دهنده توده‌های پستان، سایر تغییرات غیرمعمول پستان یا یافته‌های مشکوک یا مرتبط با ماموگرافی یا سونوگرافی استفاده می‌کنند.

گزارش آزمایشگاه از بیوپسی پستان می‌تواند در تعیین نیاز به جراحی اضافی یا درمان دیگر، کمک کند.

مراقتب های پس از نمونه برداری شامل چه مواردی می گردد؟

در نمونه برداری باز با توجه به انجام عمل جراحی، مراقبت پس از عمل به نظر پزشک مربوطه بستگی خواهد داشت اما در روش های سوزنی مختصر فشار روی پانسمان و استفاده ای کیسه یخ روی پانسمان در ساعات اول پس از نمونه برداری و برداشتن پانسمان روز پس از نمونه برداری توصیه می شود.

بیمار روز پس از عمل می تواند حمام کند. فعالیت های معمولی مشکلی ندارند اما ورزش بستگی به تحمل درد توسط بیمار دارد و بهتر است چند روی به تاخیر بیفتد تا التیام کامل حاصل گردد.

نمونه برداری پستان عامل گسترش سرطان سینه ؟
نمونه برداری پستان عامل گسترش سرطان سینه ؟

آیا نمونه برداری می تواند باعث بدخیم شدن یک توده خوش خیم شود؟

ه هیچ وجه. روش های نام برده فوق در کشور های مختلف هزاران بار در مورد بیماران انجام شده و مطالعات مختلف نشان داده اند که این روش های بیوپسی موجب چنین عارضه ای نمی شود.

آیا نمونه برداری به لحاظ زیبایی می تواند مشکل ساز باشد؟

در نمونه برداری باز خط محل برش جراحی بسته به تکنیک جراحی و خصوصیات فردی بیمار به درجات مختلف قابل مشاهده خواهد بود. اما در روش های سوزنی محل زخم جراحی حدود ۲ تا ۳ میلی متر است و عارضه ای به لحاظ زیبایی به جا نخواهد گذاشت.


چرا ممکن است به بیوپسی سینه نیاز پیدا کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *