سرطان سینه و نشانه های خطر

سرطان سینه و نشانه های خطر

سرطان پستان چیست؟

 به افزایش بدون کنترل و نامنظم سلولهای پوشش دهنده غدد شیر و کانالهای آن و با ادامه افزایش آن با پخش شدن در نقاط مختلف بدن از طریق خون و لنف ها سرطان سینه گفته می شود. سرطان پستان پس از سرطان کبد، شایع ترین نوع سرطان در جهان می باشد. گزارش شده است که از هر هشت زن یک نفر دربخشی از زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می گردد.

بهترین روش پیشگیرانه در برابر سرطان پستان، تشخیص زود هنگام می باشد. روشهایی که امکان تشخیص زود هنگام را برای بیمار فراهم می نمایند عبارتند از:

  • معاینه از سوی خود فرد
  • معاینه از سوی دکتر
  • انجام ماموگرافی و/ و یا سونوگرافی پستان

اما برای آنکه بتوان سرطان سینه را با دست تشخیص داد به طور میانگین می بایست ۲ سال از شروع سرطان گذشته باشد. از اینرو حتی برای زنانی که در آنها هیچگونه علائمی مشاهده نمی گردد نیز پس از ۴۰ سالگی توصیه می گردد به طور منظم جهت ماموگرافی مراجعه نمایند.

در کشورهایی که ماموگرافی به طور منظم انجام می پذیرد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه به میزان ۳۰ % کاهش نشان می دهد.


بیشتر بخوانید : سونوگرافی سینه چه چیزی را نشان می دهد؟


سرطان سینه
سرطان سینه

علائم سرطان پستان چه می باشد؟

توده های قابل لمس در پستان و در زیر بغل، ترشح نوک پستان (یکطرفه، به خودی خود، به صورت خونی و یا ترشحات سروزی)، تو رفتگی نوک پستان، التهاب پوست و نوک پستان، پوسته پوسته شدن، عدم تقارن و یا بزرگی پستان، متاستاز اعضاء دور دست از علائم سرطان پستان می باشد.

توده های سرطانی، توده هایی سفت تر، نا مرتب و محدود می باشند که در بافت پستان براحتی تکان نمی خورند. اگر حداقل یکی از علائم ذکر شده در فوق وجود داشته باشد، بدون اتلاف وقت می بایست به یک متخصص مراجعه نمود.

اما در برخی موارد ممکن است که هیچکدام از این علائم وجود نداشته باشد و سرطان تنها با ماموگرافی قابل تشخیص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *