ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه | موثرترین راه برای تشخیص سرطان پستان ماموگرافی سینه می باشد . در ماموگرافی برای عکس گرفتن از بافت پستان از اشعه های ایکس با دوز پایین استفاده می شود در این روش حتی توده های سرطانی کوچکی که حس نمی شوند نیز مشخص هستند . در این مقاله قصد داریم به مطالب ذیل بپردازیم .

  • اصطلاحات ماموگرافی سینه
  • درد ماموگرافی
  • عوارض ماموگرافی
  • هزینه ماموگرافی
  • تفسیر جواب ماموگرافی
  • نحوه انجام ماموگرافی
  • آیا ماموگرافی درد دارد
  • ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی سینه

این دستگاه های ماموگرافی سالیان سال قوی ترین اسلحه پزشکان علیه سرطان پستان شناخته می شدند . پژوهشگران اعلام کردند بسیاری از تومورهای تشخیص داده شده در ماموگرافی خطر مرگ ندارند و تنها موجب درمان و شیمی درمانی می شوند .

برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان پستان ماموگرافی ابزار سودمندی است . انجمن سرطان امریکا اعلام کردند انجام سالیانه ماموگرافی پستان بعد از چهل سالگی موجب تشخیص زودرس سرطان پستان است . زنانی که نسج پستان آنها متراکم است علاوه بر ماموگرافی باید احتمالا ام آر آی هم انجام دهند .

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی های آنالوگ به دلیل وارد کردن اشعه بالا و دقت تشخیص پایین در هنگام تشخیص ضایعات کوچک در حال از رده خارج شدن می باشند و بهترین جایگزین برای ماموگرافی های آنالوگ، ماموگرافی دیجیتال می باشد زیرا این نوع از ماموگرافی ها اشعه ایکس با دوز کمتر سبب تشخیص ضایعات و توده های کوچک تر می شوند .

زمان انجام ماموگرافی سینه

به زنان بالای چهل سال توصیه می شود که سالیانه یک بار ماموگرافی انجام دهند . در دوران قبل از یائسگی بهترین زمان برای انجام ماموگرافی هفته بعد از پایان خونریزی قاعدگی می باشد که در این زمان پستان های آنها کمتر حساس هستند .

فرآیند ماموگرافی سینه

لباسی دو تکه پوشیده و از گان مخصوص استفاده نمایید .  در روزهای نزدیک ماموگرافی فرد نباید از دئودرانت، پودر، روغن، کرم و پماد در ناحیه استفاده نماید . زیرا در بررسی با اشعه ایکس این مواد آرایشی به دلیل دارا بودن  فلزات سنگین سبب کدورت عکس ماموگرافی می شوند . استحمام در روز انجام ماموگرافی ضروری است زیرا سبب واضح دیده تر شدن عکس می شود . مشخصات خود را ارائه دهید تا مستقیما گزارشات ماموگرافی شما مستقیما به پزشک تان ارسال شود . ماموگرافی توسط یک تکنسین دوره دیده در زمینه دستگاه ماموگرافیانجام می شود . آزمایش توسط یک دستگاه تولید اشعه ایکس با تاباندن اشعه های با دوز پایین انجام می شود و بعضی از زنان می ترسند ماموگرافی دردناک باشد و ایجاد فشار روی پستان معمولا ناراحت کننده است ولی این حرکت برای گسترده تر شدن پستان می باشد و سبب می شود تا تصویری واضح از بافت پستان به وجود آید . کل زمان عکس برداری ماموگرافی سی دقیقه می باشد و زمان فشار و پهن شدن پستان سه دقیقه می باشد .  پزشک رادیولوژیست به بررسی عکس حاصل می پردازد و سپس مشاهدات را به دکتر فرد ارسال می نماید .

ماموگرافی تشخیصی

در اولین ماموگرافی این عادی است که موارد مشکوک دیده شود زیرا ماموگرافی قبلی وجود ندارد تا بتوان با آن مقایسه انجام داد . اکثر موارد یافت شده بی خطر هستند و معمولا نشان دهنده کیست ها و یا لک های موجود در بافت های ضخیم پستان هستند . بعضی اوقات نیز این موارد مشکوک به دلیل غیر واضح بودن عکس می باشد . انجام ماموگرافی های اضافه برای ارزیابی بیشتر موارد مشکوک، ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود که تنها بر روی ناحیه مشکوک متمرکز می شود و همچنین در برخی موارد استفاده از امواج مافوق صوت لازم است .

هزینه ماموگرافی سینه

هزینه ماموگرافی سینه بر اساس تعرفه تعیین شده در نظام سلامت کشور می باشد لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه ماموگرافی به رادیولوژیست مراجعه نمایید.

امروز همه به دنبال یک مرکز و یک پزشک خوب برای انجام خدمات ماموگرافی سینه خود در شهر اصفهان هستید، پیشنهاد ما به شما خانم دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان می باشد ایشان با علم بالا و تجربه خدمات ماموگرافی رو به صورت کاملا تخصصی برای شما اصفهانی های عزیز انجام می دهند برای تماس با دکتر و اطلاعات تماس ایشان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اطلاعات تماس خانم دکتر فاطمه کرمی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *