MRI پستان

MRI پستان

MRI پستان | تصویر برداری توسط رزونانس مغناطیسی (MRI) یک روش تشخیصی پزشکی می باشد که طی آن با استفاده از یک میدان مغناطیس قوی و پالسهای فرکانس های رادیویی ، دستگاه MRI به کمک یک کامپیوتر جزئیات اندام ، بافت نرم ، استخوان و یا سایر اندامها داخلی را توسط عکسهای متعدد نشان می دهد .

 

در MRI از اشعه ایکس استفاده نمی شود . جزئیات تصاویر MRI به پزشک اجازه می دهد که بخش های مختلف پستان را بررسی کرده و در صورت وجود ضایعه آن را تشخیص دهد .MRI پستان می تواند اطلاعات با ارزشی در مورد وضعیت پستانها نشان دهد که توسط ماموگرافی و یا سونوگرافی به دست نمی آید .

 

MRI پستان جایگزین ماموگرافی و یا سونوگرافی نمی باشد بلکه یک ابزار تکمیلی بوده که اغلب در موارد زیر کاربرد دارد :

–    در خانم هایی با ریسک بالای سرطان پستان ، در این افراد به ویژه کسانیکه سابقه خانوادگی سرطان دارند MRI ابزاری مناسب برای بررسی سرطان است . سابقه خانوادگی قوی معمولا به مواردی گفته می شود که مادر یا خواهر فرد قبل از۵۰  سالگی به سرطان مبتلا شده باشند نیز شامل عمه ،خاله و یا فرزندان آنها به ویژه از سمت پدری می باشد . در افرادی که سرطان تخمدان داشته اند نیز ریسک ابتلا به سرطان بالا می باشد . پزشک معالج با توجه به سابقه خانوادگی و شرایط فرد تصمیم می گیرد که MRI برای او مناسب است. براساس سابقه خانوادگی فرد ممکن است مشاوره ژنتیک نیز انجام شود .

–    بررسی میزان پیشروی آن در افرادیکه به تازگی سرطان در آنها تشخیص داده شده توسط انجام MRI پستانی  می باشد . به اینصورت که تشخیص می دهند اندازه توده چقدر است و آیا  عضلات زیرین را نیز درگیر کرده است یا نه. آیا در همان پستان یا پستان دیگر نوع دیگری سرطان وجود دارد و غدد لنفاوی زیر بغل را نیز بررسی می کنند که آیا سرطان منتشر شده است یا نه .

–    گاهی اوقات در ماموگرافی و یا سونوگرافی ضایعه ای دیده شده که به سختی می توان تفسیرش کرد که با استفاده از MRI تشخیص کامل می گردد .

–    ارزیابی منطقه تحت عمل جراحی قرار گرفته (بعلت بروز سرطان پستان) در سالهای پس از درمان

–    بررسی نتیجه شیمی درمانی در بیمارانی که از روش Neoadjuvant Chemotherapy  استفاده کرده اند . بدین معنی که در بعضی شرایط پزشکان جراح ترجیح می دهند قبل از عمل سرطان ،توسط شیمی درمانی توده را کوچک کنند (Neoadjuvant Chemotheraphy) در این زمان اغلب با انجام MRI نتیجه درمان و سایز فعلی توده را  ارزیابی می کنند .

–    در بررسی بافت پستانی در خانم هایی که پروتز پستان دارند با MRI تشخیص می دهند که آیا پروتز آسیب دیده یا نه.

اگر به دنبال متخصص رادیولوژی خوب در اصفهان و یک مرکز و مطب خوب برای انجام خدمات MRI پستان خود هستید، حتما با خانم دکتر  در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *