نمونه برداری پستان عامل گسترش سرطان سینه ؟

نمونه برداری پستان عامل گسترش سرطان سینه ؟

آیا سرطان سینه با نمونه برداری در بدن پخش می شود؟

یکی از باورهای غلط بسیاری از مردم در سرطان های مختلف همچون سینه این است که با بیوپسی یا نمونه برداری پستان با سوزن یا به اصطلاح مردم دستکاری بافت سرطانی بیماری در کل  بدن پخش می شود و فرد جان خود را از دست می دهد . 

بیوپسی پستان بهترین راه برای انتخاب روش درمان سرطان سینه

اگر قبل از جراحی سینه‌ بیوپسی‌ انجام شود، نوع سرطان و رفتار سلول‌های سرطانی با کمک تست‌های تخصصی تشخیص‌ داده می‌شود که در نتیجه جراح می‌تواند بهترین تصمیم‌گیری را برای جراحی و روش درمانی‌ بگیرد.

با توجه به سن بیمار، نتایج ماموگرافی، سونوگرافی، پاتولوژی‌ و تست‌های تشخیصی‌ همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد که آیا بیمار مبتلا به سرطان سینه خوب به درمان پاسخ می‌دهد یا نه؟  و جراح می‌تواند تصمیم‌گیری کند که فقط توده سرطان را خارج کند یا کل سینه را بردارد‌.

جراح پس از انتخاب بهترین روش برای درمان سرطان سینه‌ تصمیمات خود را با بیمار در میان می‌گذارد تا بیمار در تصمیم‌گیری آگاهی کامل داشته باشد‌.

اغلب جراحان که روی سرطان سینه کار می‌کنند ترجیح می‌دهند که همه اطلاعات در مورد توده و نوع آن را قبل از جراحی داشته باشند و یکی از بهترین روش‌ها برای اطلاع از نوع توده بیوپسی‌ است.

نمونه برداری پستان
نمونه برداری پستان

هیچ مطالعه‌ای نشان نداده است که بیوپسی موجب انتشار سرطان سینه و پخش شدن سلول های سرطانی در بدن می‌شود، اگر با نمونه‌برداری مشخص شود توده ای که در ماموگرافی‌ یا سونوگرافی‌ دیده شده است، سرطانی نیست‌ پس با سوزن خوردن به آن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و فرد نیاز به عمل جراحی نیز ندارد و فقط تحت نظر پزشک قرار می‌گیرد‌.

در هیچ جای دنیا ثابت نشده است که در سرطان‌ سینه‌ با بیوپسی یا نمونه‌برداری با سوزن قبل از جراحی موجب انتشار سلول‌های سرطانی‌ می‌شود البته در برخی سرطان‌های داخل شکم‌ این امکان وجود دارد که پس از نمونه‌برداری وقتی سلول‌های به داخل شکم می‌ریزند شانس عود‌ سرطان بیشتر شود.


بیشتر بدانید : بیوپسی سینه چقدر شایع است؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *