آیا میتوان با سونوگرافی سرطان سینه را تشخیص داد؟

آیا میتوان با سونوگرافی سرطان سینه را تشخیص داد؟

آیا میتوان با سونوگرافی سرطان سینه را تشخیص داد؟

به خانم ها بسیار توصیه می شود که برای تشخیص سرطان سینه ماموگرافی انجام دهند. اما برای برخی نیز ممکن است سوال شده باشد که آیا با سونوگرافی هم امکان تشخیص سرطان سینه می باشد؟

سونوگرافی :

سونوگرافی آزمایش تصویربرداری می باشد که امواج با فرکانس بالا را به سینه می فرستد و آن ها را به تصاویری تبدیل می کند که روی صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشند. تکنسین سونوگرافی یک پروب دارای صدا به سینه می فرستد تا سینه را مورد آزمایش قرار دهد. اینجا هیچ تابشی در کار نیست.

سونوگرافی به تنهایی به عنوان یک گزینه برای تصویربرداری به جهت تشخیص سرطان سینه استفاده نمی شود. به جای آن، برای تکمیل یکسری تصویربرداری ها یا غربالگری انجام می شود. اگر اختلالی در ماموگرافی دیده شود یا توسط معاینه فیزیکی حس شود، می توان گفت سونوگرافی بهترین راه برای پیدا کردن چنین جسم جامد و غیر طبیعی می باشد (مثل فیبروآدنوم یا سرطان خوش خیم) یا پر از مایع (مثل کیست خوش خیم). نمی توان به قطع گفت که این توده جامد سرطانی می باشد.

 

در صورتی که فرد زیر ۳۰ سال می باشد، پزشک شاید سونوگرافی را قبل از ماموگرافی تجویز کند. به جهت اینکه توده موجود در سینه را لمس کند. (یک توده سینه از طریق پوست به صورت عادی حس می شود). ماموگرام ها برای زنانی جوان به نظر سخت تر می رسد، به خاطر اینکه سینه هایشان متراکم تر است و یا اینکه پر از غدد شیر می باشد. (سینه های زنان مسن تر بیشتر چربی دارد و راحت تر هم می توانند ارزیابی و بررسی شوند.) این بافت غده ای شکل به نظر سفید و متراکم می رسد، شبیه به یک تومور سرطانی می باشد. برخی پزشکان می گویند که پیدا کردن یک توده غیر طبیعی در میان بافت های سینه و بین این غدد، مثل این می ماند که به دنبال خرس قطبی در یک قطب و میان برف می باشد. اکثر توده های سینه ای در زنان جوان کیست های خوش خیم هستند، یا توده های طبیعی بافت غدد لنفاوی می باشند.

پزشکان همچنین از سونوگرافی به جهت هدایت سوزن های بیوپسی با دقت کامل استفاده می کنند تا نواحی مشکوک در سینه را مشخص کنند.

اطلاعات تماس بهترین مرکز تخصصی خدمات سونوگرافی در شهر اصفهان توسط خانم دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *