علائم بالینی عفونت کووید ۱۹

سونوگرافی پستان اصفهان عفونت های ناشی از کرونا ویروس و علائم بالینی و رادیولوژی

عفونت های ناشی از کرونا ویروس و علائم بالینی و رادیولوژی

بیماران مبتلا به عفونت کووید ۱۹ ، علائمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس دارند. در این بیماری معمولا افراد احساس خستگی می‌کنند اما علائمی همچون آبریزش بینی، گلو درد و اسهال ندارند. گزارشی که اخیرا در ژورنال Lancet به چاپ رسیده است، ذات‌الریه ناشی از کرونا ویروس کووید-۱۹ را در ۴۱ بیمار مورد بررسی قرار داده است. بر اساس داده‌های تصویربرداری در این مطالعه، ناهنجاری‌های ریه در ۴۰ بیمار به صورت دوطرفه مشاهده شدند.

در گزارش‌های اولیه تصویربرداری از بیماران NCIP با علائم شدید، درگیری دوطرفه ریه همراه با توده‌های متراکم (consolidation) مشاهده شد. در بیماران بخش مراقبت‌های ویژه، درگیری ریه با توده‌های متراکم و نمای کدورت شیشه‌ای (ground-glass) رایج بود.

تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه یک خانم ۶۱ ساله که از کروناویروس فوت کرد، تهاجم شدید توده‌های متراکم را در یک دوره ۷ روزه نشان می‌داد. همچنین در یک گزارش مجزا از ۹۹ بیمار مبتلا به کروناویروس، یافته‌های تصویربرداری مشابهی به دست آمد. این یافته‌ها در ۷۵ درصد از بیماران ناهنجاری دوطرفه ریه و در ۲۵ درصد دیگر، ناهنجاری‌های یک‌طرفه ریه را نشان می‌دادند.

سونوگرافی پستان اصفهان علائم بالینی عفونت کووید 19

در مطالعه دیگری که بین ۵ نفر از اعضای یک خانواده مبتلا به ویروس کرونا انجام شد، کدورت‌های شیشه‌ای یا نمای گرند گلاس دوطرفه در ریه مشاهده شد. این درگیری در بافت پارانشیم ریه افرادی که سن بالاتری داشتند، از وسعت بیشتری برخوردار بود. گزارش‌های تصویربرداری به یافته‌های سارس و مرس بسیار نزدیک بود.

با اینکه تاکنون هیچ موردی از پلورال افیوژن در پنومونی‌های کروناویروس کووید-۱۹ گزارش نشده است، اما در یک درصد از موارد (یک نفر از ۹۹ بیمار)، پنوموتراکس دیده شده است. به طور کلی، یافته‌های تصویربرداری در کروناویروس‌ها بسیار غیر اختصاصی هستند و ممکن است با علائم آنفلوانزای H1N1، ذات‌الریه سیتومگالو ویروس (cytomegalovirus) یا ذات‌الریه‌‌های خاص همپوشانی داشته باشند.

علائم شدید بالینی، سابقه تماس با بیمار مبتلا به کووید-۱۹ یا سفر به کشورهای جنوب شرقی آسیا (مانند چین، کره جنوبی یا ژاپن) در تشخیص NCIP مورد توجه قرار می‌گیرند. با اینکه تحقیقات بیشتری در مورد جنبه‌های بالینی و رادیولوژیک COVID-19 در حال انجام است، تصویربرداری به عنوان یک مؤلفه مهم در مدیریت بیمار در نظر گرفته می‌شود.


بیشتر بخوانید : 

الزامات کارکنان بخش رادیولوژی در مواجه با بیماران مشکوک به بیماری کرونا ویروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *