اشکال مختلف پروب سونوگرافی

پروب سونوگرافی چه اشکالی دارد ؟

دسته بندی های‌مختلفی برای انواع پروب سونوگرافی که بر پایه امواج فراصوت کار می‌کنند، وجود دارد.

  • پروب قلبی:  پروب قلبی در تست اکوکاردیوگرافی به کار می‌رود. در برخی موارد به دلیل پایین بودن فرکانس می‌توان از این پروبها برای مطالعات شکمی نیز استفاده کرد.
  • پروب عروقی: پروب عروقی به طور رایج برای تصویربرداری از شریان‌های کاروتید و رگ‌ها از جمله در پاها به کار می‌رود. از این پروب همچنین برای تصویربرداری تیروئید، تزریق‌های تحت هدایت و در برخی موارد، زمانی که فرکانس به اندازه کافی بالا است، برای معاینات پستان استفاده می‌شود. نکته مهم اینجاست که انجام آزمون با این پروب در معاینات پستان نباید جایگزین ماموگرافی شود بلکه این دو در کنار هم باید مورد استفاده قرار گیرند.
  • پروب های شکمی: پروب های شکمی برای تصویربرداری از اندام‌هایی مانند کلیه، کبد، طحال و معده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی معاینات مطالعات زنان/زایمان با مبدل‌های شکمی صورت می‌گیرد.
  • پروب های واژینال: پروب های ترانس واژینال برای انجام مطالعات زنان در مراحل مختلف بارداری از طریق ورود به واژن بانوان مورد استفاده قرار می‎گیرند.
  • پروب های اندورکتال :پروب های اندورکتال هستند به طور معمول برای چکاپ سرطان رکتوم (مقعد) استفاده می‌شوند و ارولوژیست‌ها معمولا از این نوع پروب استفاده می‎کنند.

در آخر مبدل اکوکاردیوگرافی TEE است که از مسیر مری عبور داده می‌شود و برای ارزیابی  مطالعات قلبی با استفاده از مبدل اکو به کار می‌رود. مبدل اکو امواج صوتی را برای TEE ایجاد می‌نماید. این پروب به یک لوله بسیار باریک متصل شده و از طریق دهان  از راه گلو پایینم می‌رود و وارد مری می‌شود. به دلیل اینکه مری به اتاقک‌های فوقانی قلب بسیار نزدیک است، تصاویر واضحی از ساختارهای قلبی و دریچه‌های آن ایجاد می‌نماید.

سونوگرافی پستان اصفهان پروب سونوگرافی

مطالب پیشنهادی :

بیوپسی همراه با سونوگرافی |CNB پستان

سونوگرافی پستان و تفاوت آن با ماموگرافی

آیا انجام سونوگرافی سینه درد دارد ؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *