تشخیص زودرس سرطان سینه با انجام ماموگرافی پستان

تشخیص زودرس سرطان سینه با انجام ماموگرافی پستان

ماموگرافی پستان برای تشخیص زوردس سرطان سینه

ماموگرافی پستان چطور نقشی در تشخیص سرطان سینه دارد ؟ 

در صورتی که خانمی هیچ مشکلی در پستان نداشته باشد، بهتر است اولین ماموگرافی را در سن ۳۹-۳۵ سالگی انجام بدهد.

 در سنین بالای ۴۰ سالگی، ماموگرافی جهت غربالگری سالانه توصیه می شود.

 در سنین بالا، ماموگرافی محدودیت سنی ندارد یعنی تا وقتی یک خانم در سلامت جسمی به سر می برد می توان ماموگرافی غربالگری را برای وی انجام داد.اولین ماموگرافی به عنوان ماموگرافی پایه محسوب می شود که در معاینات و ماموگرافی های بعدی، به آن رجوع خواهد شد.

بدین ترتیب مقیاسی برای ارزیابی تغییرات بعدی فراهم می آید. بنابراین بهتر است عکسهای ماموگرافی خود را هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید.

آنچه که حائز اهمیت است، این است که ماموگرافی به فواصلی که برای برنامه های غربالگری و تشخیص زودرس استفاده می شود، هیچ خطری از نظر تابش اشعه برای فرد ایجاد نمی کند و سود آن بسیار بیشتر از ضرر آن است. هم چنین فشاری که هنگام گرفتن عکس به پستان وارد می شود، هیچ خطری از نظر ابتلا پستان به بیماری ندارد.

 آیا ماموگرافی دردناک است؟

برای انجام صحیح ماموگرافی پستان و بدست آوردن یک عکس دقیق، لازم است مقداری فشار به نسج پستان وارد شود. این فشار ممکن است برای برخی از خانم ها دردناک باشد. برای کاهش این ناراحتی، بهترین زمان برای انجام ماموگرافی ۸-۴ روز پس از شروع عادت ماهانه است. در این زمان پستان ها کمترین احتقان و سنگینی را دارا هستند، در نتیجه هم معاینه بالینی پستان و هم ماموگرافی راحت تر انجام می شود.

ممکن است ماموگرافی آخرین اقدام تشخیصی شما نباشد و بر  اساس نتایج معاینات و ماموگرافی، طبق نظر پزشک معالج نیاز به اقدامات دیگری مثل سونوگرافی یا  نمونه برداری وجود داشته باشد

توصیه های کلی به مراجعین بخش تصویربرداری

  •  اگر پستان های شما حساس و دردناک است سعی کنید ماموگرافی پستان را در روزی انجام دهید که کمترین درد و حساسیت را دارید.
  • از مواد خوشبو کننده، پودر یا کرم زیربغل در روز ماموگرافی استفاده نکنید زیرا ممکن است کیفیت کلیشه ها را در صورتیکه روی پوست سینه قرار گیرد پایین بیاورد.
  • همیشه مکان و زمان ماموگرافی ها، بیوپسی ها و … را یادداشت کنید.
  • بهتر است ماموگرافی را در مرکزی انجام دهید که در روز تعداد زیادی از بیماران در آن ماموگرافی می شوند زیرا مهارت پرسنل و پزشک در این مراکز بالاتر است.
  • ماموگرافی های قبلی را دور نیندازید حتی اگر طبیعی و بدون هیچ ضایعه ای بوده باشند زیرا مقایسه آنها با ماموگرافی های آینده به تشخیص ضایعات سینه کمک می کند.

سونوگرافی پستان و تفاوت آن با ماموگرافی


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *