موارد استفاده معمول از ماموگرافی را بشناسید !

موارد استفاده معمول از ماموگرافی را بشناسید !

موارد استفاده معمول ماموگرافی پستان

ماموگرافی به عنوان یک روش تشخیص سرطان سینه در مراحل ابتدایی که هنوز بیماری، هیچ اثری از خود نشان نداده است، استفاده می شود.

همچنین از این روش برای شناسایی و تشخیص بیماری های سینه در زنانی که نشانه هایی از جمله توده یا درد، یا تغییراتی در نوک سینه مشاهده می کنند کاربرد دارد.

غربالگری 

جالب است اگر بدانیم انجام به موقع ماموگرافی و به صورت غربالگری می توان تا ۲ سال زودتر، قبل از اینکه بیمار یا پزشک چیزی را احساس کند، متوجه سرطان سینه شد و با درمان های ساده تر، سرطان سینه را درمان کرد.

امروزه انجام غربال گری در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا برای زنان بالای ۴۰ سال، برای خانم ها به صورت سالیانه انجام می گیرد ولی در کشور ما خوب است از سنین ۳۵ تا ۳۹ سال انجام شود و بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی هم توسط پزشک معمولا هر یک سال یا دو سال یک مرتبه تجویز می شود.

همچنین در خانم هایی که سابقه سرطان پستان در خانواده شان وجود دارد، حتما لازم است از سن ۳۵ سالگی به صورت سالیانه چکاپ صورت گیرد تا در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده شود، پزشک به سرعت بتواند برای درمان اقدام کند.

 تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی هم معمولا برای ارزیابی بیمارانی که موارد مشکوکی (نظیر توده هایی در سینه یا ترشحات نوک سینه) توسط بیمار یا پزشک دیده می شود استفاده می شود و عکس برداری از نواحی که مد نظر پزشک است، توسط دستگاه صورت می گیرد.


بیشتر بخوانید : درد در هنگام انجام ماموگرافی 

استفاده معمول از ماموگرافی
استفاده معمول از ماموگرافی

آیا ماموگرافی یک روش ایمن است؟

اگرچه در برخی از دستگاه های پیشرفته، میزان تابش اشعه ایکس کمی بالاتر از میزان این پرتو در دستگاه های ماموگرافی معمول است ولی تمامی این دستگاه ها طبق نظر FDA جز روش های ایمن محسوب می شوند و میزان پرتوی ایکس در حد استانداری است.

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که انجام تست های غربالگری برای تشخیص سرطان سینه از طریق ماموگرافی بسیار اثربخش بوده است و در تشخیص به موقع آن موثر است.


هنگام گرفتن ماموگرافی سینه باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *