سونوگرافی چگونه کار می کند؟ (مراحل سونوگرافی)

سونوگرافی چگونه کار میکند

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

تصویربرداری اولتراسوند(سونوگرافی) بر اساس اصولی است که در کاشف های زیردریایی و قایق مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که امواج صوتی به یک شیء برخورد می کند، بر می گردد یا انعکاس می یابد. با اندازه گیری امواج منعکس شده، می توانیم مسافتی که شیء از ما فاصله دارد را اندازه گیری کنیم.در ادامه با مراحل سونوگرافی بیشتر آشنا می شوید.

همچنین از این طریق امکان بررسی اندازه، شکل و درجه غلظت آن قابل شناسایی است. در علم پزشکی، سونوگرافی برای تشخیص تغییرات ایجاد شده در ظاهر، اندازه یا شکل اندام ها، بافت ها یا رگ های خونی استفاده می شود. همچنین می توان از این گزینه برای تشخیص تومور نیز استفاده کرد. در بررسی های سونوگرافی، یک مبدل امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند.

زمانی که مبدل بر روی بدن فشار داده می شود، پالس های کوچکی از امواج صوتی با فرکانس بالا و غیر قابل شنیدن به بدن ارسال می شود. زمانی که امواج صوتی از بدن باز می گردد، میکروفون حساس در مبدل تغییرات کوچک در جهت و زیر و بم صدا را ضبط می کند. این امواج بلافاصله اندازه گیری می شود و توسط یک رایانه نشان داده خواهد شد. سپس بر روی مانیتور به تصویر زمان واقعی تبدیل می شود. یک یا چند فریم از تصاویر متحرک معمولا به صورت تصاویر ثابت گرفته می شود.

سونوگرافی داپلر(کاربرد خاص سونوگرافی) جهت و سرعت سلول های خونی را به هنگام حرکت در رگ های خونی اندازه گیری می کند. حرکت سلول های خونی باعث ایجاد تغییر در زیر و بم  امواج صوتی منعکس شده می شود. رایانه ای که در محل قرار دارد صداها را جمع آوری و پردازش می کند و نمودار یا تصاویر رنگی از جریان خون را ایجاد می نماید.

مراحل سونوگرافی :

در بیشتر فرایندهای سونوگرافی،

  1. از شما خواسته می شود بر روی یک تخت دراز بکشید. بیمار در مراحل مختلف بر روی پهلو خوابانده می شود تا کیفیت تصویر بهبود یابد.
  2. بعد از اینکه بر روی تخت دراز کشیدید، رادیولوژیست یک ژل گرم مبتنی بر آب را بر روی نواحی از بدن اعمال می کند. این ژل به مبدل کمک می کند ارتباط امن تری با بدن داشته باشد.(مراحل سونوگرافی)
  3. مبدل بر روی بدن قرار می گیرد و به سمت جلو و عقب برده می شود تا تصویر مطلوب گرفته شود. زمانی که مبدل بر روی بدن فشار داده می شود بیمار معمولا احساس ناراحتی نمی کند. با اینحال اگر اسکن بر روی نواحی حساس بدن انجام شود ممکن است فشار یا درد کوچکی از طریق مبدل ایجاد شود. سونوگرافی داپلر با استفاده از مبدل یکسانی انجام می شود. ممکن است نیاز باشد کودکان کم سن و سال در جای ثابت نگه داشته شوند. والدین باید در این شرایط به پزشک کمک کنند.
  4. بعد از اینکه تصویربرداری از بیمار تکمیل شد، ژل از روی بدن برداشته می شود. در برخی از موارد، مبدل به پروبی متصل می شود و داخل ناحیه باز شده قرار می گیرد. این آزمایش ها عبارت است از :
  • اکوکاردیوگرافی از راه مری: مبدل داخل مری قرار می گیرد تا تصویری از قلب ایجاد شود.
  • سونوگرافی ترانس رکتال: مبدل داخل مقعد مردان گذاشته می شود تا پروستات مورد بررسی قرار گیرد.
  • سونوگرافی از طریق واژن: مبدل داخل واژن زنان قرار می گیرد تا رحم و تخمدان مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *