آیا برای تشخیص سرطان ام آر آی سینه کافی است ؟

آیا ام آر آی سینه به تنهایی قابلیت تشخیص سرطان سینه را دارد؟

برای تشخیص قطعی سرطان در زنانی که در معرض ریسک بالایی در ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، غربالگری ام آر آی سینه به صورت یکسال در میان به همراه ماموگرافی توصیه می‌شود. معمولا MRI به تنهایی برای غربالگری توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است تعدادی از تومورهای سرطانی که در ماموگرام قابل تشخیص هستند را از دست بدهد. اگرچه MRI می‌تواند تعدادی از تومورهایی که در ماموگرام قابل تشخیص نیستند را شناسایی کند؛ اما بسیاری از نتایج آن مثبت کاذب هستند (یعنی سرطان نیستند).

یافته‌های مثبت کاذب باید حتما توسط پزشک چک شوند. در نتیجه به تست‎های بیشتر و بیوپسی نیاز است. به همین دلیل است که برای زنانی که دارای ریسک متوسطی در ابتلا به سرطان سینه هستند، ام آر آی سینه توصیه نمی‎شود زیرا منجر به بیوپسی‌های غیر ضروری و سایر تست‎های پرهزینه می‌گردد.

سونوگرافی پستان اصفهان احتیاطات پیرامون MRI پستان

تست ام آر آی سینه 

معمولا این آزمون در بیمارستان یا کلینیک انجام می‎گیرد. شما به شکم بر روی تخت باریکی دراز می‎کشید و صورتتان به سمت پایین خواهد بود. سینه‌های شما در جایگاهی که میان تخت تعبیه شده است قرار می‎گیرند و هیچ فشاری بر روی آنها وارد نمی‎شود. تکنولوژیست با قرار دادن متکاهایی زیر بدن شما سعی می‎کند که محیط راحتتری برای شما فراهم آورد و از حرکت کردن شما تا حد زیادی جلوگیری نماید. سپس تخت به صورت طولی وارد تونل ام آر آی می‎شود و تصویربرداری آغاز می‎گردد.

این تست بدون درد است و تنها فشاری که به شما وارد می‏‎شود همان خوابیدن به حالت دمر بر روی تخت آزمون است. از شما خواسته می‌شود که در طول آزمون تا جای ممکن نفس خود را حبس کنید. ماشین ام آر آی در طول تصویربرداری از خود صداهایی ایجاد می‎کند که بیشتر شبیه صدای ماشین ظرفشویی است و این صدا به دلیل روشن و خاموش شدن میدان مغناطیسی آن می‌باشد. در برخی مراکز مجهز ممکن است هدفون یا هندزفیری که موزیک از آن پخش می‏‎شود در اختیار شما قرار گیرد که به کاهش نویز در طول آزمون کمک کند.

در اغلب آزمون‎های مفید ام ار آی برای تصویربرداری از پستان‎ها از مواد حاجب استفاده می‎گردد. بدین گونه که مواد حاجب از طریق تزریق وریدی قبل از آزمون و یا در طول آن، وارد بدن شما می‎‌شوند. این مواد کمک می‌کنند تا جزئیات دقیق‎تری از بافت سینه ایجاد شود. به مواد حاجبی که در آزمون ام آر آی مورد استفاده قرار می‎گیرند گادولینیوم می‎گویند(این مواد با مواد حاجب مورد استفاده در آزمون سی تی اسکن متفاوتند).

در صورتیکه دچار هرگونه آلرژی یا مشکلات قبلی در خصوص استفاده از مواد حاجب یا رنگ‎های به کار رفته در سایر تست‎های تصویربرداری هستنید، حتما تکنولوژیست خود را از آن مطلع سازید. ضمن اینکه در صورت انجام جراحی جدید یا احتمال بارداری پزشک خود را در جریان قرار دهید.

نکته قابل توجه اینجاست که برای ایجاد تصاویر با کیفیت عدم حرکت شما در طول آزمون بسیار اهمیت دارد. با این حال اگر در طی این مدت نیاز به استراحت یا حرکت کردن داشتید حتما تکنولوژیست خود را از این موضوع آگاه کنید.


غربالگری سرطان پستان با انجام MRI سینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.