خطرات و محدودیت‌های ماموگرافی

خطرات و محدودیت‌های ماموگرافی

خطرات و محدودیت‌های ماموگرافی به شرح زیر می‌باشد:

• ماموگرافی شما را در معرض پرتوهای اشعه ایکس قرار می‌دهد. این پرتوها ضعیف هستند و در اکثر زنانی که برای انجام ماموگرافی به پزشک مراجعه می‌‌کنند مزایای حاصل از آن و خطرات و معایبش برتری دارد زیرا پزشک می‌تواند به تشخیص قطعی برسد.

• نتایج حاصل از ماموگرافی همیشه دقیق نیست و دقت این روش به طرز قابل توجهی به روش که مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و مهارت و تجربه متخصص رادیولوژی بستگی دارد. عوامل دیگری از قبیل سن شما و تراکم بافت سینه می‌توانند باعث ارائه نتایج مثبت یا منفی کاذب شوند.

• تفسیر نتایج ماموگرافی در زنان جوان دشوار است زیرا بافت سینه در زنان جوان در مقایسه با زنان مسن حاوی غدد و رباط‌های بیشتری است. این امر باعث شده است بافت سینه آنها تراکم بیشتری داشته باشد و این مسئله باعث ارائه نتایج منفی کاذب می‌شود. با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پیری بافت چربی سینه افزایش پیدا می‌کند و از تعداد قدرت آن کاسته می‌شود که این امر باعث می‌‌شود تفسیر نتایج ماموگرافی و شناسایی تغییرات ایجاد شده در بافت سینه راحت باشد.

• گاهی اوقات انجام دادن یک تست ماموگرافی به انجام یک تست دیگر نیاز دارد. حدود ۱۰ درصد از زنانی که در سنین مختلف به انجام ماموگرافی می‌‌پردازند به یک تست دیگر از قبیل سونوگرافی یا بیوپسی سینه برای تهیه بافت سینه و ارزیابی آن در آزمایشگاه نیاز دارند اما به خاطر داشته باشید که در اکثر موارد یافته‌های غیرعادی بافت سینه که در ماموگرافی مشاهده می‌‌شوند سرطانی نیستند. در صورتی که پزشک به شما بگوید نتیجه ماموگرافی کاملاً طبیعی است از شما می‌‌خواهد که اگر قبلا تست ماموگرافی انجام داده‌اید آن را برای مقایسه با تست جدید به همراه داشته باشید تا به این ترتیب تواند به تشخیص قطعی برسد. بهتر است همیشه اسکن ماموگرافی خود را در یک مرکز معتبر انجام دهید.

• ماموگرافی غربالگری نمی‌‌تواند همه انواع تومورهای سرطانی سینه را تشخیص دهد. برخی از انواع تومورها از طریق معاینه جسمانی شناسایی می‌‌شوند و ممکن است در ماموگرافی دیده نشوند. ممکن است تومور بسیار کوچک باشد که در نقاطی قرار داشته باشد که شناسایی آن توسط دستگاه ماموگرافی دشوار است به عنوان مثال تومور که زیر بغل به وجود می‌آید به راحتی در ماموگرافی دیده نمی‌شود. همیشه احتمال اینکه از هر پنج تومور یک تومور در بیماران دیده نشود وجود دارد به همین دلیل انجام معاینه جسمانی اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید از آن غافل شد.

دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان، ارائه خدمات ماموگرافی به صورت کاملا تخصصی برای شما عزیزان، برای آشنایی بیشتر با دکتر فاطمه کرمی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تماس با خانم دکتر فاطمه کرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *