مدیریت استرس و اضطراب در زمان شیوع بیماری ویروس کرونا

سونوگرافی پستان اصفهان مدیریت استرس و اضطراب در زمان شیوع ویروس کرونا

تاثیر استرس روی سیستم ایمنی بدن

افراد زیادی به تجربه دریافته ‌­اند که بین اضطراب و بیماری ویروس کرونا ارتباط وجود دارد . هنگامی که در خانه یا محل کار دچار اضطراب می‌شویم ،  سرماخوردگی ، آنفلونزا ، تبخال و حساسیت تشدید می­‌شود.

به همین دلیل ویروس کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست. افراد مبتلا به ویروس کرونا اگر تحت استرس قرار بگیرند دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. این نوشته بررسی می کند که استرس می تواند چه تاثیرات مخربی روی سیستم دفاعی و ایمنی بدن داشته باشد.

اضطراب (استرس مخرب و شدید) ناشی از ویروس کرونا

اکنون نه تنها کشور ما، بلکه همه جهان با بیماری جدیدی مواجه شده است. این بیماری کووید ۱۹ (COVID-19:  COrona VIrusDisease 2019) نامیده شده که به کرونا معروف شده است زیرا ویروس جدیدی از نسل کروناویروس ها موجب ایجاد آن است. برای این بیماری تاکنون نه تنها درمان قطعی در اختیار نداریم، بلکه حتی اطلاعات ما در مورد آن هم بسیار کم است. اخبار بیماری و فوت، در کنار این واقعیت که بسیاری از افراد ممکن است تا دو هفته یا بیشتر ناقل ویروس باشند و حتی خودشان هم از آلودگی خودشان آگاه نباشند، موجب شده است تا ترس و استرس بسیاری برای افراد در مواجه با این ویروس ایجاد شود. استرس به این دلیل به وجود می آید که ما آینده و زندگی خودمان یا عزیزانمان را در خطر می بینیم. این نوشته را بخوانید تا با اضطراب ناشی از ویروس کرونا مقابله کنید.

سونوگرافی پستان اصفهان اثرات استرس ناشی از ویروس کرونا روی کودکان و کاهش آناثرات استرس ناشی از ویروس کرونا روی کودکان و کاهش آن

امروزه با افزایش میزان شیوع بیماری کووید-۱۹ در ایران و جهان، انتشار اخبار مربوط به آن، بحث قرنطینه خانگی موضوعی همگانی و حتی جهانی شده است. این مباحث متاسفانه در حضور کودکان نقل می شود و برای دنیای کوچک آنها این خبرها، مانند اخبار آخر الزمانی است و استرس زیادی را برای کودکان به همراه خواهد داشت. آنها ممکن است احساس کنند که دنیا به پایان رسیده و دیگر به حالت عادی باز نخواهد گشت. این نوشته را بخوانید تا بتوانید به کودکان خود در کنترل و کاهش استرس کمک کنید.

کنترل و کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا

استرس با افزایش ترشح کورتیزول همراه است که بسته به میزان کورتیزول ترشح شده، واکنش هایی را در بدن ایجاد می کند. در گذشته های دور این هورمون می بایست ما را برای مقابله با حمله حیوان وحشی، دشمن، و یا فرار از موقعیت خطرناک آماده می کرد. این هورمون موجب ایجاد آمادگی جسمانی بیشتر و تولید انرژی برای واکنش سریعتر و قوی تر در برابر خطر می شود.

اما در شرایط فعالی این استرس اگر طولانی باشد، می تواند منجر به اضطراب بشود که آثار بسیار مخربی در بدن ما دارد. در این نوشته بخوانید که چطور می توانیم استرس ناشی از شیوع همه گیر کروناویروس را کنترل کنیم و کاهش دهیم.


مطالب پیشنهادی : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *