روش‌های انجام بیوپسی پستان ( قسمت اول )

روش‌های انجام بیوپسی پستان ( قسمت اول )

روش‌های انجام بیوپسی پستان

برای بیوپسی پستان از چندین روش برای برداشتن نمونه بافت از پستان استفاده می‌شود. پزشک شما ممکن است بر اساس اندازه، محل و سایر خصوصیات غیر معمول پستان یک روش خاص را توصیه کند.

اگر واضح نیست که چرا شما یک نوعی از بیوپسی را به جای دیگری دارید، از پزشک خود بخواهید که توضیح دهد. در بسیاری از بیوپسی‌ها، بی‌حسی به ناحیه‌ای از پستان شما تزریق می‌شود.

انواع بیوپسی پستان شامل:

نمونه‌برداری آسپیراسیون با سوزن ظریف

این ساده‌ترین نوع بیوپسی پستان است و ممکن است برای بررسی توده‌ای که در یک معاینه بالینی پستان احساس می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. برای این روش، شما روی یک تخت دراز می‌کشید.

همزمان که پزشک توده را با یک دست نگه داشته، از دست دیگر برای هدایت کردن یک سوزن بسیار ظریف به داخل توده استفاده می‌کند. سوزن به یک سرنگ وصل شده است که می‌تواند نمونه‌ای از سلول‌ها یا مایعات را از توده جمع کند.

آسپیراسیون با سوزن ظریف یک روش سریع برای تمایز بین یک کیست پر از مایع و یک توده جامد و احتمالاً برای اجتناب از یک روش بیوپسی تهاجمی‌تر است. با این حال، اگر توده جامد است؛ نمونه بافتی بدست خواهد آمد.

نمونه‌‌برداری با سوزن کور (Core)

این نوع بیوپسی پستان ممکن است برای بررسی توده پستانی که در ماموگرافی یا سونوگرافی مشخص است و یا پزشک شما در حین معاینه بالینی پستان، احساس کرده است؛ استفاده شود.

یک رادیولوژیست یا جراح از یک سوزن نازک و توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافت از توده پستان، که بیشتر اوقات با هدایت سونوگرافی، استفاده می‌کند. چندین نمونه، هرکدام تقریبا به اندازه‌ی یک دانه برنج، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شوند تا ویژگی‌های حاکی از وجود بیماری را نشان دهند.

بسته به موقعیت توده، سایر تکنیک‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا MRI ممکن است برای هدایت موقعیت سوزن برای به دست آوردن نمونه بافت مورد استفاده قرار گیرند.

نمونه برداری پستان
نمونه برداری پستان

نمونه برداری استریوتاکتیک

در این نوع بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن دقیق محل‌های مشکوک درون پستان استفاده می‌شود. برای این روش، شما به طور کلی بر روی شکم به صورت دمر بر روی تخت عمل بیوپسی دارای دشکچه می‌خوابید؛ به صورتی که یکی از پستان‌های شما در حفره‌ای از تخت قرار گرفته باشد یا ممکن است شما این روش را در حالت نشسته انجام دهید.

شاید لازم باشد شما برای ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در این حالت بمانید. تخت به اندازه مورد نیاز بالا می‌رود و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر تخت قرار داده می‌شود. پستان شما کاملاً بین دو صفحه فشرده شده که تصویر ماموگرافی گرفته شود تا به رادیولوژیست موقعیت دقیق محل برای بیوپسی را نشان دهد.

رادیولوژیست برش کوچکی – در حدود ۴/۱ اینچ (حدود ۶ میلی متر) را درون پستان شما ایجاد می‌کند. سپس او یک سوزن یا یک پروب توخالی را وارد می‌کند و چندین نمونه از بافت را خارج می‌کند. نمونه‌ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.


پاسخ به سوالات پرتکرار در رابطه با بیوپسی پستان


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.