سن مناسب انجام ماموگرافی

سن مناسب انجام ماموگرافی

سرطان پستان در زنان جوان­تر چه تفاوتی دارد؟

سن مناسب انجام ماموگرافی| تشخیص دادن سرطان پستان در زنان زیر ۴۰ سال مشکل­تر است. زیرا بافت پستان آن­ها به طور کلی متراکم­تر از زنان مسن است. با گذر زمان توده بزرگ­تر می­ شود و دیرتر احساس می ­شود، بنابراین سرطان در هنگام تشخیص معمولاً پیشرفته است.
علاوه بر این سرطان پستان در زنان جوان تهاجمی­ تر است و ممکن است به درمان پاسخ ندهد. زنانی که در سن جوانی برایشان تشخیص سرطان پستان گذاشته است، به احتمال بیشتری دارای ژن­های جهش یافته BRCA1 و BRCA2 هستند.
تأخیر در تشخیص سرطان پستان می­ تواند مشکل ساز باشد. خیلی از زنان جوان از علائم آن چشم­ پوشی می ­کنند (علائمی مانند توده در پستان یا ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان) زیرا آن­ها فکر می ­کنند برای ابتلا به سرطان پستان خیلی جوان هستند. ممکن است آنها تصور کنند آن توده یک کیست بدون ضرر و بی­خطر در پستان آن­هاست. برخی پزشکان هم گاهی توده ­های سرطانی پستان را به اشتباه کیست بی خطر تصور می­ کنند و سرطان پیشرفت می ­کند.
سن مناسب انجام ماموگرافی

لازم است زنان زیر چهل سال ماموگرافی انجام دهند؟

به طور کلی توصیه نمی­ شود در زنانی که زیر چهل سال سن دارند، ماموگرافی انجام شود، زیرا تراکم بالای بافت پستان در این سنین، مانع اثربخشی مناسب ماموگرافی برای تشخیص می ­شود. انجمن سرطان آمریکا در سال ۲۰۱۵ سن شروع ماموگرافی را ۴۵ سالگی اعلام کرد. اکثر صاحب­نظران در این زمینه معتقدند خطر کلی برای سرطان پستان در زنان جوان­تر از چهل سال وجود دارد و ارزش تحمیل اشعه­ تابی به بدن و هزینه بالای ماموگرافی برای این افراد را ندارند. اما انجام ماموگرافی در زنانی که دارای سابقه خانوادگی مثبت برای سرطان پستان هستند یا دارای عوامل خطر دیگر این بیماری هستند، ممکن است توصیه شود.

بهترین راه برای زنان جوان به منظور غربالگری از نظر سرطان پستان چیست؟

انجمن سرطان آمریکا (ACS) پیشنهاد می­ کند همه زنان از وضعیت پستان­های خود و احساس خود نسبت به آن­ها آگاه باشند و هرگونه تغییر در آن­را به پزشک خود گزارش دهند. این انجمن می­گوید شروع انجام معاینه پستان توسط خود فرد از سن بیست سالگی یک روش مفید است. درباره مزایا و مضرات انجام معاینه توسط خودتان با پزشک­تان صحبت کنید.
انجام معاینات پستان هر سه سال یکبار توسط پزشک برای زنان بالای بیست سال توصیه می­شود. ACS توصیه می ­کند هر سال ماموگرافی برای زنان بالای ۴۵ سال انجام شود. برای زمان شروع ماموگرافی، اتفاق نظر بین متخصصان در این زمینه وجود ندارد و شما برای گرفتن بهترین تصمیم با توجه به شرایط خود، باید با پزشک­تان در این باره مشورت کنید. USPSTF می­گوید زنان بالای ۵۰ سال، تا سن ۷۴ سالگی باید هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهد.
درباره اینکه زمان مناسب برای شروع انجام ماموگرافی­ های غربالگری در مورد شما چه سنی است، با پزشک خود صحبت کنید. در زنان جوان، ماموگرافی­های دیجیتال می­ تواند جایگزین مناسبی برای ماموگرافی­های معمولی باشد. ماموگرافی قابلیت بیشتری برای تشخیص توده ­ها در پستان­های متراکم دارد.

سرطان پستان در زنان جوان چگونه درمان می­شود؟

نحوه درمان بر اساس اینکه سرطان پستان گسترش یافته باشد یا نه، وضعیت سلامت بیمار چگونه باشد و شرایط فردی بیمار چه می­طلبد، می­تواند متفاوت باشد.

گزینه­ های درمانی عبارتاند از:

جراحی: می­تواند به صورت لامپکتومی (خارج کردن توده به همراه مقداری از بافت پستان اطراف آن) و یا ماستکتومی (برداشتن کامل پستان) باشد.
رادیوتراپی (اشعه درمانی): معمولاً به دنبال لامپکتومی انجام می ­شود. شیمی درمانی و هورمون درمانی هم بعد از جراحی توصیه می ­شود تا هر سلول سرطانی که باقی­مانده است را از بین ببریم و از عود سرطان جلوگیری کنیم.
درمان سرطان پستان می­ تواند روی توانایی جنسی، باروری و بارداری شما تأثیر بگذارد. اگر قصد بچه­ دار شدن دارید، قبل از شروع درمان با پزشک خود در این باره صحبت کنید.
اگر به دنبال یک مرکز و یک دکتر مناسب برای انجام خدمات ماموگرافی خود در شهر اصفهان هستید خانم دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی می تواند گزینه ای مناسب برای انجام خدمات ماموگرافی شما در شهر زیبایی اصفهان باشد.

تماس با خانم دکتر فاطمه کرمی متخصص رادیولوژی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *