چیزهایی که باید در مورد ماموگرافی بدانید: (نکات مهم ماموگرافی)

نکات مهم ماموگرافی

نکات مهم ماموگرافی | می توانند زندگی شما را نجات دهند چرا که پیدا کردن سرطان پستان در ابتدا خطر مرگ شما را به میزان ۲۵ تا ۳۰ درصد یا بیشتر کاهش می دهد. نگران نباشید ؛ ماموگرافی یک روش سریع (حدود ۲۰ دقیقه ای) است و ناراحتی اش برای اغلب زنان بسیار کم است. این روش ایمن است:تنها میزان بسیار کمی از تابش اشعه برای ماموگرافی استفاده می شود برای بهترین کیفیتی را که می توانید به دست آورید.

اگر سینه های متمرکز و سفتی داشته باشید و یا زیر ۵۰ سال سن داشته باشید، سعی کنید که ماموگرافی دیجیتالی انجام دهید. ماموگرافی دیجیتالی بر روی کامپیوتر ثبت می شود تا پزشکان بتوانند بخش های خاصی را بزرگ کنند و دقیق تر به آن ها نگاه کنند.

عوارض ماموگرافی ، ریسک ها و منعیت های مصرف:

ماموگرافی همچنین افراد را در معرض مقادیر کمی از تشعشع قرار می دهد. براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، پیش بینی می شود که از ر ۱۰۰.۰۰۰ زنی که بین سنین ۴۰ تا ۷۴ سال قرار دارند و ماموگرافی دیجیتال می دهند، ۱۲۵ زن سرطان پستان رادیویی را گسترش می دهند و ۱۶ نفر از آنها بیماری جان خود را از دست خواهند داد. در مقایسه، در همین گروه، از۹۶۸ سرطان پستان می تواند به خاطر ماموگرافی اجتناب شود.

برای زنانی که در اوایل ۵۰ سالگی هستند و یک سال در میان ماموگرافی انجام می دهند، این ریسک ۵ برابر کم تر خواهد بود.

در کسانی که دوزهای بالاتر تشعشع را دریافت می کنند و در زنانی که پستان بزرگ تری دارند، انتظار می رود که خطر تشعشع از ماموگرافی بالاتر باشد، به این دلیل که به تشعشع بیشتری نیاز دارند تا به دقت پزشکان تمام بافت های پستان را ببینند و بررسی کنند.

قبل از آزمایش ماموگرافی:

قبل از این که شما ماموگرافی انجام دهید، پزشک از شما در مورد هر گونه فاکتور ریسکی که دارید، و نیز هر گونه علائم سرطان پستان سوال خواهد کرد.

مکان ماموگرافی :

مکان های زیادی وجود دارند که در آن ها ماموگرافی می تواند انجام شود، از جمله کلینیک های سرپایی، بیمارستان ها و حتی واحدهای سیار ماموگرافی.

زمان بندی ماموگرافی:

اگر چه خود ماموگرافی معمولاً حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد تا کامل شود، اما برنامه خود را حداقل یک ساعت قبلش برنامه ریزی کنید. به طور کلی، یک ماموگرافی تشخیصی اغلب طولانی تر از بررسی ماموگرافی در نظر گرفته می شود، زیرا دیدگاه های خاص اغلب برای ارزیابی یک ناحیه غیر عادی انجام می شوند.

برای ماموگرافی چه بپوشید:

از شما خواسته می شود قبل از ماموگرافی لباس خود را تغییر دهید.

غذا و نوشیدنی قبل از ماموگرافی:

نکات مهم ماموگرافی | هیچ محدودیتی برای خوردن یا نوشیدن پیش از ماموگرافی وجود ندارد.

کاهش درد در ماموگرافی:

برخی از زنان، به ویژه آن هایی که پستان بزرگی دارند، می توانند در ماموگرافی احساس ناخوشایندی داشته باشند. چیزهایی وجود دارند که شما قبل از آزمایش انجام می دهید تا ماموگرافی را کم تر دردناک کنید، مانند:

  • زمان بندی ماموگرافی ۱۰ روز بعد از دوره قاعدگی.
  • استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ادویل (ایبوپروفن) یا الیو (ناپروکسن) یک ساعت قبل از آزمایش.
  • اجتناب از کافئین در طول هفته قبل از ماموگرافی.
  • مالیدن ژل لیدوکائین یا چسب پوستی به سینه تان ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از آزمایش.

پس از آزمایش ماموگرافی:

هیچ قدم خاصی برای بعد از ماموگرافی وجود ندارد، با این حال زمان خوبی است تا مطمئن شوید که تست بعدی خود را دهید.

مدیریت اثرات جانبی ماموگرافی:

ناراحتی برای فشار سینه اغلب زمانی بهبود می یابد که تست انجام می شود، اما برخی از زنان برای یک یا دو روز بعد از آزمایش احساس درد می کنند. اگر احساس ناراحتی می کنید، از کرست جدید ورزشی و یا زیر پوش تاپی، به جای یک کرست سفت و سخت استفاده کنید و ممکن است کمی تسکین پیدا کنید.

همچنین می توانید از یک تشک گرمایی استفاده کنید و یا در وان حمام داغ، خود را خیس کنید. استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ادویل (ایبوپروفن) ممکن است کمی آسودگی را ایجاد کند.

پاسخ به سوالات تخصصی شما در رابطه با ماموگرافی توسط خانم دکتر فاطمه کرمی:

شما عزیزان می توانید سولات خود را در بخش دیدگاه ها برای خانم دکتر ارسال نمایید، پاسخ به سولات شما در کمترین زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *