ماموگرافی برای تشخیص سریع سرطان پستان

کاربرد ماموگرافی برای تشخیص سریع سرطان پستان

استفاده از ماموگرافی در تشخیص زودرس سرطان پستان

ماموگرافی یک نوع عکسبرداری با اشعه X است که برای تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود. این روش از حدود ۳۰ سال پیش ابداع شده و باعث سهولت در تشخیص و نیز بهبود نتایج درمان بیماران به علت تشخیص زودرس بیماری شده است.
آنچه باید به آن اشاره شود این است که خطرات ناشی از برخورد اشعه X با پستان در این روش بسیار ناچیز است و می توان آن را نادیده گرفت. در حقیقت میزان سود ناشی از تشخیص زودرس توسط این روش بسیار بیشتر از خطرات احتمالی آن است زیرا از یک طرف مقداری از اشعه X که به بافت ها نفوذ می کند بسیار کم است و از طرف دیگر میزان اشعه لازم برای ایجاد سرطان بسیار بیش‌تر از اشعه ای است که توسط ماموگرافی به پستان تابانده می شود.

حتی اگر یک خانم از ۴۰ سالگی تا ۹۰ سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد، میزان اشعه دریافتی  کمتر از میزان لازم برای ایجاد سرطان پستان بسیار ناچیز است.

با استفاده از این روش به عنوان یک روش تشخیص زودرس می توان سرطان پستان را قبل از اینکه به صورت توده قابل لمس درآمده باشد، کشف کرد. استفاده از ماموگرافی جهت تشخیص زودرس، آمار مرگ و میر سرطان پستان را به خصوص در سنین بالای ۵۰ سال، ۳۰ درصد کاهش داده است.


بیشتر مطالعه کنید : آشنایی با محدودیت های تصویربرداری ماموگرافی


ماموگرافی در چه کسانی انجام می‌شود؟

به طور عمده ماموگرافی در دو گروه از افراد انجام می شود: بیمارانی که دارای هر یک از علایم بیماری های پستان هستند (بیماران علامت دار) و زنان سالم.

در بیماران علامت دار، ماموگرافی در موارد زیر انجام می شود:
بررسی یک توده منفرد و مشکوک به سرطان
بررسی یک توده با حدود نامشخص که نتوانیم آنرا به صورت یک توده در نظر بگیریم بخصوص اگر با کیست ها و توده های مبهم دیگر همراه باشد.
بررسی ترشحات خونی از نوک پستان
بررسی تغییرات نوک پستان شامل فرورفتگی یا زخم نوک پستان
همچنین در بیمارانی که قبلاً سرطان پستان داشته است
برای بررسی پستان مقابل و در بیمارانی که  جراحی با حفظ پستان انجام داده است برای بررسی هر دو پستان ماموگرافی ضروری است.
بررسی پستان های بزرگ و پر چربی در بیماری که بزرگی پستان مانع از معاینه دقیق پستان می شود. در صورت صلاحدید رادیولوژیست از دیگر موارد برای انجام ماموگرافی است.

در زنان سالم، این روش به عنوان یک روش تشخیص زودرس استفاده می شود. به این ترتیب که یک ماموگرافی پایه در سنین ۳۹-۳۵ سالگی انجام شده و سپس از سنین ۴۰ سالگی به بعد، سالانه یک ماموگرافی انجام می شود تا در صورت وجود توده سرطانی در پستان در مراحل اولیه بتوان آن را کشف کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.