انجام MRI پستان چه خطراتی در پی دارد ؟

سونوگرافی پستان اصفهان انجام MRI پستان چه خطراتی در پی دارد ؟

MRI پستان و خطراتی که دارد .

تصویر برداری مغناطیسی تشدید شده MRI پستان ، تستی است که به منظور تشخیص  سرطان سینه و یا دیگر تغییرات غیر طبیعی سینه انجام می شود.

در MRIسینه تعدادی تصویر از سینه تهیه می شود. این عکس ها مرکب هستند و با استفاده از کامپیوتر جزئیات تصاویر دیده می شوند.

این تست  زمانی انجام می شود که پزشک به اطلاعاتی بیش از ماموگرامی و اطلاعات بدست آمده از تست ماوراء صوت و یا تست های کلینیکی سینه نیاز دارد. در شرایط خاص که احتمال سرطان سینه در فرد بیشتر است  به منظور بررسی و تشخیص سرطان ، MRI همزمان با ماموگرافی انجام می شود.

خطرات احتمالی

MRI سینه روشی بی خطر است که در آن فرد در معرض تشعشع قرار نمی گیرد. با این وجود MRIنیز همچون دیگر تست ها ریسک هایی را به همراه دارد.

احتمال جواب مثبت کاذب. ممکن است ام آر آی سینه نقاطی را مشکوک به سرطان نشان دهد در صورتی که پس از انجام آزمایشات بیشتر سالم بودن آن ناحیه ثابت شود. به این گونه نتایج ” مثبت کاذب” گفته می شود. این گونه نتایج اشتباه، فرد را نیازمند به انجام تست های بیشتر مانند بیوپسی از بافت مشکوک به سرطان نموده و در فرد ایجاد اضطراب می کند.

  • خطر پاسخ آلرژیک بدن به رنگ ایجاد کننده کنتراست. برای آسوده تر شدن تفسیر تصاویر بدست آمده، در انجامMRIاز رنگ خاصی استفاده می شود. این رنگ ممکن است برای بدن حساسیت زا باشد و برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد.

سونوگرافی پستان اصفهان MRI پستانچه انتظاراتی باید داشته باشید :

پیش از انجام تست متخصصان انجام MRI پستان به شما لباس مخصوصی می پوشانند و از شما خواسته می شود که جواهرات خود را نیز از خود دور کنید. اگر قرار گرفتن در یک فضای کوچک و محدود برای شما مشکل است پزشک خود را مطلع سازید، ممکن است آرام بخش ضعیفی به شما داده شود.

سپس ممکن است رنگ مخصوص ایجاد کننده کنتراست به منظور بهتر دیده شدن بافت ها و یا عروق خونی به ورید بازوی شما تزریق شود.

دستگاه MRI  دارای یک ورودی مرکزی بزرگ است. در طی انجام تست شما روی یک میز مسطح و در حالی که صورت به سمت پایین است دراز می کشید. سینه ها داخل حفره های خالی قرار می گیرند. این حفره ها حاوی سیم پیچ هایی هستند که سیگنال های مغناطیسی را از دستگاه MRI انتقال می دهند. سپس کل تخت MRI به سمت ورودی مرکزی دستگاه حرکت می کند.

ماشین MRI یک محوطه مغناطیسی در اطراف شما ایجاد میکند و امواج رادیویی مستقیما به بدن شما تابیده می شود. در این حالت شما فضای مغناطیسی بوجود آمده و یا امواج رادیویی را احساس نمی کنید. ممکن است در طی فعالیت دستگاه صدای بلندی شبیه صدای ضربات پیاپی از داخل دستگاه به گوش برسد به همین دلیل احتمالا به شما گوشگیر داده می شود.

در طی انجام تست MRI، یک کارشناس وضعیت شما را از داخل اتاق دیگری بررسی می کند . شما می توانید بوسیله میکروفون های تعبیه شده با کارشناس صحبت نمائید. متخصص از شما می خواهد که تنفس طبیعی داشته باشید و حالت دراز کشیده باقی بمانید.

زمان تست ام آر آی بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت خواهد بود.


آیا برای انجام MRI سینه تزریق خاصی هم انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *