تفاوت رادیوگرافی با رادیولوژی چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

رادیولوژی چیست؟

تفاوت رادیوگرافی با رادیولوژی | رادیولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی شناخته شده است که از ترکیبات رادیواکتیو و اشعه الکترومغناطیسی یا امواج صوتی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند. در تشخیص یک بیماری که می تواند حتی یک بیماری دهانی باشد، از تکنیک های تصویربرداری رادیولوژیکی مثل ایکس ری یا اشعه ایکس، اسکن CAT و سونوگرافی ها استفاده می شود.

اگر فردی می خواهد که radiology بخواند، باید ابتدا کالج را به پایان برساند و سپس به دانشکده پزشکی برود. در دانشکده آموزش هایی به او در زمینه radiology می شود، بخاطر اینکه رادیولوژی یک تخصص پزشکی می باشد مثل نورولوژی، اورولوژی و پزشکی داخلی. در طول دوره تحصیلی، لازم است که پزشکی عمومی را گذرانده باشید، بعد از آن می توان به دنبال آموزش و تخصص رادیولوژی بود. پس می توان کار خود را آغاز کرد، مثلا رادیولوژی هسته ای، رادیولوژی کودکان، رادیولوژی سینه و زنان، یا رادیولوژی مداخله ای، رادیولوژی دهانی و غیره.

رادیوگرافی چیست؟

تفاوت رادیوگرافی با رادیولوژی | رادیوگرافی، به عبارتی دیگر، فرایند عکس گرفتن از بدن می باشد که از تابش اشعه برای تشخیص بیماری استفاده می شود. رادیوگرافی یک بخش مهم از علم پزشکی می باشد به خاطر اینکه رادیولوژیست ها براساس آن می توانند نوع بیماری و چگونگی درمان آن را در پی گیرند.

رادیوگرافی همچنین تصاویر شفافی از منسجم ترین جاهای بدن می دهد. رادیوگرافی از انرژی مغناطیسی برای تولید تصاویر قابل نمای روی صفحه کامپیوتر استفاده می کند.

انواع مختلفی از روش های رادیوگرافی می باشد که از تکنولوژی پیشرفته ای چون فلوروسکوپی استفاده می شود. در فلوروسکوپی از تکنولوژی دید در شب، سی اسکن استفاده می شود که از دستگاه مخصوص اسکن سه بعدی بهره می برند.

در پزشکی هسته ای از مواد رادیواکتیو استفاده می شود که از پروتویی که توسط یک دوربین گرفته شده است و به پزشکان کمک می کند تا تصاویر شفافی از بخش های بدن و عملکرد بدن داشته باشند. ام آر آی، سونوگرافی و ماموگرافی هم از انواع روش های رادیوگرافی می باشد.

رادیولوژیست ها نمی توانند بدون کمک رادیوگرافی تشخیص دقیق و درستی داشته باشند. radiology و رادیوگرافی به همراه هم کمک می کنند که تشخیص و درمان بیمار راحت تر صورت گیرد.

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

  1. radiology یک زمینه تخصصی از پزشکی می باشد، در حالی که رادیوگرافی یک تکنولوژیست که در پزشکی استفاده می شود.
  2. radiology تشخیص و درمان بیماری هاست، در حالی که رادیوگرافی تولید تصاویری از ارگان های بدن می باشد که به عنوان مبنایی برای رادیولوژیست ها در تشخیص و درمان بیماری های خاص می باشد.
  3. خواندن رشته رادیولوژی خیلی طول می کشد، به خاطر این که تنها ان هایی که دوره پزشکی را گذرانده اند، می توانند در رادیولوژی تخصص بگیرند. اما با دیپلم دبیرستان هم می توان در رشته رادیوگرافی تحصیل کرد.
  4. تکنولوژی هایی مثل ام آر آی، سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن، ایکس ری و پزشکی هسته ای از رادیوگرافی برای ایجاد تصاویر دقیق استفاده می کنند، در نتیجه توسط ان هایی که radiology خوانده اند ارزیابی می شوند.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *