چه زمانی واکسن کرونا آماده می شود ؟

چه زمانی واکسن کرونا آماده می شود ؟

واکسن کرونا چه موقع آماده می‌شود؟

آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه‌ی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی می‌گوید آماده‌شدن واکسنی برای کووید ۱۹ واکسن کرونا حداقل یک‌ونیم سال طول می‌کشد. این زمان برای مقام‌های بهداشتی که خود را در نزدیکی یک همه‌گیری جهانی می‌بینند، بسیار زیاد است؛ ولی آماده‌شدن واکسن در این مدت زمان، خود نوعی رکورد محسوب می‌شود. 

جان آندروس، از استادان واکسینولوژی جهانی و سیاست واکسن در مؤسسه‌ی بهداشت عمومی میلکن در دانشگاه جورج واشنگتن می‌گوید بیشتر واکسن‌ها ۵ تا ۱۵ سال طول می‌کشد تا وارد بازار شوند.

در طولانی‌بودن فرایند ساخت و عرضه‌ی واکسن به بازار، عوامل مختلفی نقش دارند. اولین مورد دستیابی به واکسن کاندیدایی است که آماده‌ی آزمایش باشد. این بخش از فرایند توسعه‌ی واکسن که به‌عنوان کشف واکسن مشهور است، به چندین سال کار آزمایشگاهی نیاز دارد.

دانشمندان مجبورند عامل بیماری‌زا را در آزمایشگاه جداسازی کنند و کشت دهند؛ ولی اکنون به‌کمک توالی‌یابی ژنتیکی، میکروسکوپ‌های قدرتمند و دیگر فناوری‌های پیشرفته می‌توان این مرحله را کنار گذاشت. گاهی اوقات، در چندین هفته می‌توان به واکسن کاندیدا رسید. البته این پیشرفت‌ها نمی‌تواند زمان موردنیاز برای نظارت دقیق بر نحوه‌ی عملکرد واکسن روی انسان را کوتاه کند.

تنگنای واقعی کارآزمایی‌های بالینی است که پیش‌نیاز عرضه‌ی واکسن به بازار است و سه مرحله دارد:

  • مرحله‌ی اول، شامل چندین داوطلب سالم می‌شود و هدف آن ارزیابی بی‌خطربودن واکسن است. این مرحله حدود سه ماه طول می‌کشد. اگر شرکت‌کنندگان در این مرحله دچار عوارض جانبی نشدند، مرحله‌ی دوم کارآزمایی آغاز می‌شود؛
  • مرحله‌ی دوم، صدها نفر واکسن را دریافت می‌کنند. حالت ایدئال آن است که این بخش از آزمایش در منطقه‌ای اجرا شود که بیماری مدنظر در آن شیوع دارد؛ به‌طوری‌که دانشمندان بتوانند داده‌هایی را در این مورد به‌دست آورند که واکسن چگونه موجب افزایش تولید آنتی‌بادی‌ و دفع بیماری در شرکت‌کنندگان می‌شود. این مرحله ۶ تا ۸ ماه طول می‌کشد؛
  • مرحله‌ی سوم، اگر همه‌چیز خوب پیش برود، در مرحله‌ی سوم، چندهزار نفر در منطقه‌ی شیوع به‌کار گرفته و آزمایش تکرار می‌شود. اگر مشکلی ازنظر تعداد شرکت‌کنندگان یا تهیه‌ی واکسن پیش نیاید، این مرحله نیز ۶ تا ۸ ماه طول می‌کشد.

درادامه، سازمان نظارتی نظیر سازمان غذا و دارو باید داده‌ها را بررسی کند و درصورت امکان آن‌ها را تأیید کند. این کار نیز چند ماه تا یک سال طول می‌کشد. اگر این زمان‌ها را باهم جمع کنید، متوجه می‌شوید حتی اگر ژانویه را به‌عنوان زمان آغاز توسعه‌ی واکسن‌های کاندیدا برای کووید ۱۹ درنظر بگیریم، واکسنی برای استفاده‌ی عموم زودتر از پایان تابستان ۲۰۲۱ ارائه نخواهد شد. البته این در حالی است که در‌این‌میان مشکلی پیش نیاید.

تعداد معدودی از شرکت‌ها واکسن‌ کاندیدای آماده‌ای برای استفاده از آزمایش‌های انسانی دارند؛ اما بیش از ۳۰ شرکت به این رقابت پیوسته‌اند. حتی اگر یکی از شرکت‌ها تمام این مراحل را پشت‌سر بگذارد، فرایند تولید و توزیع واکسن نیز فرایندی زمان‌بر است.


درباره واکسن کرونا بیشتر بدانید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *