از کجا باید اخبار صحیح ویروس کرونا را گرفت ؟

اخبار کرونا را از کجا دریافت می‌کنید؟

ویروس کرونا نگرانی وسیعی را در سراسر جهان ایجاد کرده است. مهمترین سوال این است که اخبار کرونا را از کجا دریافت می‌کنید؟ باید مراقب اخبار نادرست باشیم و به هر منبعی اعتماد نکنیم.

مراقب باشید که اخبار ویروس کرونا را از کجا دریافت می‌کنید؟

اخبار مربوط به ویروس جدید و کشنده‌ای که در دسامبر سال ۲۰۱۹ در ووهانِ چین ظاهر شد، همه جا است. این ویروس با عنوان سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲ (به اختصار SARS-CoV-۲) نامیده شده و بیماری‌ای که ایجاد می‌کند کووید-۱۹ نام دارد.

برای کسب آخرین اطلاعات در مورد وضعیتی که به سرعت در حال تغییر است، باید به کجا مراجعه نمود؟ کنار گذاشتن و نادیده گرفتن اینترنت بسیار سخت است چرا که می‌دانیم اطلاعات مفید و قابل اعتماد زیادی به صورت آنلاین وجود دارد، اما در عین حال اطلاعات نادرست زیادی نیز در این محیط دیده می‌شود. در این میان می‌بایست تشخیص دهیم کدام درست و کدام نادرست است.

 

 چرا باید در مورد این ویروس جدید بدانیم ؟

نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا که به سرعت در حال گسترش است، قابل درک است. آمار تعداد مبتلایان و میزان مرگ و میر در سراسر جهان واقعاً ترسناک است.

متأسفانه تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش سریع این ویروس ناموفق بوده و به همین دلیل احتمال افزایش آمار وجود دارد. بنابراین به دست آوردن اطلاعات موثق درباره آنچه که در حال رخ دادن است و اطلاع از راه‌های محافظت از خود مهم و ضروری است.

درست همان‌طور که تعداد افراد و کشور‌هایی که تحت تأثیر این ویروس جدید قرار گرفته‌اند گسترش یافته است، تعداد نظریه‌ها و ادعا‌های بی‌اساس نیز در مورد آن افزایش داشته است. سایت‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و تیک‌تاک نیز شاهد تعداد زیادی پست‌های کاذب و گمراه‌کننده بوده‌اند.

سونوگرافی پستان اصفهان  ویروس کرونا WHO World Health Organizationمنابع آنلاین قابل اعتماد در مورد کروناویروس جدید و بیماری کووید-۱۹

در حالی ‌که هیچ منبع اطلاعاتی کامل نیست، اما برخی از منابع به صورت غیرقابل انکاری بهتر از دیگران هستند. بهتر است به دنبال سایت‌هایی باشید که :

به متخصصانی که از تجزیه و تحلیل‌های علمیِ پذیرفته‌شده استفاده می‌کنند و نتایج پژوهش‌های خود را در مجلات معتبر پزشکی منتشر می‌کنند، اعتماد می‌کنند.

مانند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مأموریت آن‌ها اطلاع‌رسانی و محافظت از عموم افراد جامعه است.

در حال تبلیغ برای ارائه خدمات و یا فروش محصولی مرتبط با اطلاعات ارائه‌شده نیستند.

در حالی‌ که جمع‌آوری اطلاعات به صورت آنلاین ممکن است ساده‌ترین و اولین گزینهٔ در دسترس شما باشد، اما در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، سرفه یا تنگی نفس، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر پزشک ندارید، برای مشاوره با نزدیک‌ترین درمانگاه تماس بگیرید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است توصیه کند شما در یک مرکز پزشکی دانشگاهی (مانند بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه) تحت ویزیت پزشک متخصص قرار بگیرید که به احتمال زیاد جدید‌ترین اطلاعات را در مورد بیماری عفونی‌ای که قبلاً ناشناخته بوده است، دارد.

 


ویروس کرونا از طریق آب انتقال می یابد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.