چرا گاهی یک سونوگرافی را باید تکرار کرد؟ (تکرار مجدد سونوگرافی)

تکرار مجدد سونوگرافی

مهمترین علت ها که پزشک به تکرار مجدد سونوگرافی دستور می دهد:

مشخص کردن علت خونریزی واژینال:

خونریزی در بارداری در نیمه دوم بارداری ممکن است بدلیل جفت باشد که به پزشک کمک میکند علت آن را متوجه شود.

چک کردن روند درست رشد جنین:

اگر جنین شما بخوبی رشد نکرده و یا اندازه قد ووزنش با هفته بارداری یکسان نیست سونوگرافی مجدد باعث اطمینان پزشک از وضعیت موجود میشود.

ارزیابی مقدار مایع آمنیوتیک موجود در رحم:

اگر پزشک مشخص کند که شما به مقدار زیاد و یا کم این مایع را در رحم دارید. مشکل ساز است.باید علت مشخص شود و شما بطور منظم سونوگرافی انجام دهید.(تکرار مجدد سونوگرافی)

چک کردن سلامت جنین:

اگر شما فشارخون و یا دیابت بارداری دارید، پزشک بطور منظم پروفایل بیوفیزیکی جنین از جمله حرکات ( نحوه شمارش حرکات جنین) وضربان قلب او را چک خواهد کرد.

تعیین نوع زایمان شما: اگر جنین شما بیش از اندازه بزرگ باشد( در دیابت بارداری) و یا اینکه در موقعیت بریچ قرار گرفته و یا جفت دور دهانه رحم راگرفته باشد، شما داوطلب سزارین خواهید شد.(تکرار مجدد سونوگرافی)

روال انجام سونوگرافی شبیه چه چیزی است؟

سونوگرافی معمولا از طریق شکم انجام می شود اما گاهی سونوگرافی واژینال هم داریم. برای انجام سونوگرافی شکم شما رو به بالا روی تخت دراز میکشید و سپس ژل مخصوص سونوگرافی را روی شکم شما می مالند. این ژل باعث انتقال راحتر امواج می شود. این امواج به کامپیوتر منتقل شده و باعث ایجاد تصاویری از جنین بر صفحه مانیتور می شود. بافت ها و استخوانها بصورت هاله ای خاکستری قابل رویت است و مایع آمنیوتیک بصورت نواحی سیاه رنگ دیده می شود. در طول سونوگرافی متخصص اندازه جنین شما را ثبت و عکس و یا تصاویر سونوگرافی را به شما نشان می دهد. یک سونوگرافی معمول ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد. اما سونوگرافی های پیشرفته ممکن است ۳۰ تا ۹۰ دقیقه و حتی بیشتر هم زمان نیاز داشته باشد.

در سه ماهه اول بارداری، معمولا از سونوگرافی واژینال استفاده می شود. این سونوگرافی اگرچه برای مادر خیلی خوشایند نیست اما در سه ماهه اول تصاویر بهتری از جنین را در اختیار پزشک قرار می دهد و برای تشخیص حاملگی اکتوپیک نیز بسیار بهتر از سونوگرافی شکم جواب می دهد.

توجه: اگر پزشک خواست که در سه ماهه اول بارداری سونوگرافی شکم انجام دهید شما باید قبل از آن چند لیوان آب بنوشید و مثانه تان پر باشد. ابن کار اگرچه سخت است اما کمک میکند حرکات جنین بهتر دیده شود. شما در سونوگرافی واژن و بعد از سه ماهه اول بارداری نیاز به خوردن آب ندارید و مثانه باید خالی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *